ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27346 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nabarvené ptáče ovládlo předávání Českých lvů

0 jsk 9.3.2020

Výpravný snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula si z letošního udílení filmových cen Český lev odnesl v sobotu večer v Praze celkem devět sošek, a to v technických i hlavních kategoriích nejlepší film a nejlepší režie. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Tereza Ramba, nejlepším hercem Jiří Schmitzer. Výroční cena České filmové a televizní akademie (ČFTA) patří i Darje Kaščejevové a jejímu animovanému filmu Dcera, který Česku přinesl nominaci na Oscara.

Úvodní ocenění za mimořádný počin v oblasti audiovize získal režisér, producent a scénárista Václav Marhoul za mnohaletou a vytrvalou práci na filmu Nabarvené ptáče. Úspěch jeho černobílého snímku ozdobily i ceny v kategoriích nejlepší kostýmy, scénografie, masky, střih, zvuk či kamera.

Jako nejlepší herečku v hlavní roli ocenila akademie Terezu Rambu, která ztvárnila paní Zahrádkovou v komedii Vlastníci. V kategorii vedlejších ženských hereckých výkonů bodovala její kolegyně Klára Melíšková. Třetí lev pro Vlastníky mířil do rukou režiséra a scenáristy Jiřího Havelka.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli je podle ČFTA Ladislav Mrkvička, který si zahrál ve filmu Staříci. V závěru večera si Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli převzal jeho herecký partner Jiří Schmitzer.

Slavnostní předávání 27. ročníku filmových cen Český lev se konalo ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem provázel Václav Kopta a o hudební doprovod se postarala kapela Tata Bojs. Členové ČFTA vybírali z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů, uvedených do kinodistribuce v roce 2019.