ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na výjimečné spojení Nicka Cavea a Warrena Ellise nahlíží dokument

0 jsk 1.4.2022

Blízké osobní i tvůrčí pouto mezi Nickem Cavem a Warrenem Ellisem se pevně otisklo do posledních alb The Bad Seeds Skeleton Tree a Ghosteen a vyvrcholilo loňským společným sólovým albem Carnage. Nyní se toto jedinečné, zdaleka nejen hudební spojení stalo ústředním tématem filmu režiséra Andrew Dominika. Pod názvem This Much I Know To Be True vstoupí na plátna kin od 11. do 15. května 2022.

Stalo se už skoro tradicí, že nové album australského muzikanta, spisovatele, básníka, scénáristy a příležitostného herce Nicka Cavea doprovází také umělecky pojatý dokumentární film. Začalo to snímkem 20 000 dnů na zemi (2014, Iain Forsyth, Jane Pollard), který byl meditací nad zpěvákovým životem a tvorbou. O dva roky později vznikla první spolupráce s režisérem Andrew Dominikem a film One More Time With Feeling zachycující natáčení alba Skeleton Tree. Zmínit můžeme i pseudo-koncertní záznam Idiot Prayer (2020).

Nejnovější This Much I Know To Be True vznikl opět v režii Andrew Dominika a svůj pohled soustředí na vznik desek Ghosteen (2019) a Carnage (2022). Jeho centrem je Caveovo kreativní spojení s muzikantem Warrenem Ellisem. Ten v roce 1993 přišel do Caveovy kapely The Bad Seeds a brzy se stal jejím klíčovým členem. S Cavem začal později spolupracovat i na filmové hudbě. Loni vydané písničkové album Carnage je dosavadním završením spolupráce této dvojice.

Dominikův film zkoumá hluboké přátelství i kreativní pouto, nahlíží do tvůrčího procesu a nabízí jedinečný pohled do zákulisí i vzácný příspěvek jejich společné dlouholeté přítelkyně Marianne Faithfull.