ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5751 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Oscarech trumfovala Země nomádů

0 jsk 26.4.2021

V americkém Los Angeles se v noci na pondělí konal 93. ročník předávání filmových cen Oscar. Nejúspěšnější snímkem se stala Země nomádů (na snímku) režisérky čínského původu Chloé Zhao. Tato road movie o stárnoucí generaci Američanů brázdících západ Spojených států v dodávkách byla nominována v šesti kategoriích.

Snímek zvítězil v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší herečka v hlavní roli (Frances McDormand). Chloé Zhao se stala teprve druhou ženou, která získala Oscara za režii.

Nejvíce nominací měl životopisný film Mank. Ve zlatou sošku však proměnil pouze dvě z nich (výprava a kamera). Svého druhého Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli si odnesl Anthony Hopkins, jenž ve snímku The Father ztvárnil postaršího muže vyrovnávacího se s demencí. Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film získal dánský snímek Chlast režiséra Thomase Vinterberga.

V pořadí 93. ročník udělování Oscarů byl kvůli pandemii odložen o dva měsíce. O ocenění se ucházely filmy z roku 2020 a ze začátku roku 2021. Galavečer se vysílal z budovy nádraží Union Station v Los Angeles i z Dolby Theatre, kde se ceny Oscar předávají obvykle.

V historii Oscarů, která začala v roce 1929, to bylo teprve počtvrté, co bylo udělování odloženo, a poprvé od roku 1934, co se mohli o ocenění ucházet filmy s premiérou ve dvou různých kalendářních letech.