ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26390 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Grammy letos uspělo mnoho jmen, cenu mají i Irglová s Hansardem

0 jsk 11.2.2013

Grammy 2013 byly rozdány. 55. ročník předávání prestižních hudebních cen se uskutečnil v noci na pondělí v americkém Los Angeles. Celý slavnostní ceremoniál měl několik hrdinů, těžko lze hovořit o jediném vítězi.

Mezi hrdiny je možné započítat třeba belgicko-australského zpěváka Gotyeho. Umělec, který mnoho let patřil k hvězdám alternativní hudby, byl konečně spatřen mainstreamem a v Americe získal hned tři ceny, z toho dvě za svůj celosvětový hit Somebody That I Used to Know.

Poraženým večera je naopak Frank Ocean. Jeho debutové album Channel Orange zvítězilo hned v několika prestižních výročních anketách světa a do finále Grammy šel s šesti nominacemi. Nakonec ve vítězství proměnil pouze jednu.

Gramofonek pro Irglovou a Hansarda

V nejprestižnější kategorii album roku byla úspěšná skupina Mumford & Sons, která si cenu Grammy odnesla za skvělé loňské album Babel. Pořadí oceněných vede Dan Auerbach se čtyřmi Grammy, přičemž tři získal jako člen The Black Keys. Jedna z udělených cen putuje i do Česka, získali ji Markéta Irglová s Glenem Hansardem v kategorii muzikál za album Once.

Nedělní večer patřil i dvěma nováčkům. Kromě Gotyeho si vedla skvěle skupina fun. Její hit We Are Young se stal skladbou roku a kapela pak uspěla jako Nejlepší nový umělec roku.

V rockových kategoriích triumfovali The Black Keys, kteří získali ceny ve třech kategoriích, a to za nejlepší rockové album (El Camino), nejlepší rockový výkon a nejlepší rockovou písničku (Lonely Boy).

Grammy za nejlepší popové album si odnesla Kelly Clarkson za album Stronger. Svou šestou cenu Grammy získala její americká kolegyně Carrie Underwood, a to za nejlepší country výkon v titulní písni z alba Blown Away.

Pozornost na sebe poutal i americký zpěvák Justin Timberlake. Na pódiu zazpíval svou novou píseň Suit & Tie a další skladbu představil za doprovodu orchestru. Grammy obdržel i bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney. Je to pro něho patnáctá cena, poprvé ale sólová. Získal ji v kategorii Tradiční popové vokální album za loňskou kolekci Kisses On The Bottom.

Indický hráč na sitár a skladatel Ravi Shankar, jenž v prosinci loňského roku zemřel, byl posmrtně oceněn Grammy za nejlepší hudební album světové hudby The Living Room Sessions Part 1. Jeho jménem ho převzala jeho dcera Anouskhka, která byla nominována ve stejné kategorii.

Slavnostní večer ve Staples Center byl provázen zvýšeným policejním dohledem. Důvodem bylo rozsáhlé pátrání po bývalém losangeleském policistovi Christopheru Dornerovi, jenž v minulých dnech zastřelil tři lidi včetně jednoho policisty. Předávání Grammy moderoval rapper LL Cool J.

Vítězové některých kategorií:

Album roku
Babel, Mumford & Sons
Nahrávka roku
Somebody That I Used to Know, Gotye featuring Kimbra
Skladba roku
We Are Young (fun.)
Objev roku
fun.
Nejlepší album – pop
Stronger, Kelly Clarkson
Nejlepší album – dance/elektronika
Bangarang, Skrillex
Nejlepší album – rock
El Camino, The Black Keys
Nejlepší album – alternativa
Making Mirrors, Gotye
Nejlepší album – R&B
Black Radio, Robert Glasper Experiment
Nejlepší album – rap/hip-hop
Take Care, Drake
Nejlepší sólový výkon – pop
Set Fire to the Rain (Live), Adele (na obrázku)
Nejlepší výkon duetu/skupiny – pop
Somebody That I Used to Know, Gotye featuring Kimbra
Nejlepší výkon – rock
Lonely Boy, The Black Keys
Nejlepší výkon – hard rock/heavy metal
Love Bites (So Do I), Halestorm
Nejlepší písnička – rock
Lonely Boy (The Black Keys)
Nejlepší písnička – R&B
Adorn (wykonywana przez Miguela)
Nejlepší výkon – R&B
Climax, Usher