ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13840 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Grammy kraloval Sam Smith

0 jsk 9.2.2015

Britský zpěvák a textař Sam Smith se v noci na dnešek stal králem slavnostního udělování hudebních cen Grammy, které se konalo ve Staples Center v Los Angeles. Domů si veze tři ze čtyř nejvýznamnějších ocenění – za píseň a nahrávku roku v podobě singlu Stay With Me a také cenu pro objev roku. Smith navíc dostal ocenění i za nejlepší popové vokální album (In the Lonely Hour).

Čtvrtou nejvýznamnější cenu za album roku dostal americký hudebník Beck. Jeho nahrávka Morning Phase zároveň obdržela cenu za nejlepší rockové album.

Pharrell Williams a Rosanne Cash si z předávání odnesli po třech oceněních. Williamse odměnili za nejlepší popový sólový výkon za živou verzi Happy z roku 2013. Zároveň zvítězil i v kategorii nejlepší videoklip a nejlepší urban album za počin GIRL. Rosanne Cash triumfovala ve třech kategoriích pokrývajících subžánry americké tradiční hudby (American roots performance, American roots song a Americana album).

Píseň Drunk in Love, kterou nahráli Beyoncé a její manžel Jay-Z, zvítězila v kategoriích Nejlepší r’n’b výkon a Nejlepší r’n’b skladba. Zpěvačka dostala Grammy i díky eponymní nahrávce v kategorii Nejlepší Surround Sound Album.

Po dvou Grammy získali Kendrick Lamar (nejlepší rapový výkon a nejlepší rapová skladba), Eminem (nejlepší rapové album, nejlepší spolupráce rapera a zpěváka), Chick Corea (nejlépe improvizované jazzové sólo, nejlepší jazzové instrumentální album) a filmový soundtrack Frozen (nejlepší kompilační soundtrack pro vizuální média, nejlepší píseň napsaná pro vizuální média).

I letošní předávání cen Grammy mělo bohatý hudební doprovodný program, o který se z velké části postarali nominovaní umělci. Ostrý start nedělního slavnostního večera obstarala kapela AC/DC, která zahrála hity Rock or Bust a Highway to Hell. Tito legendární Australané na Grammy vystoupili vůbec poprvé.

Jedním z vrcholů hudebního programu bylo vystoupení osmadvacetileté popové hvězdy Lady Gaga a o šedesát let starší jazzové legendy Tonyho Bennetta. Ti v neděli získali Grammy za nejlepší album tradičního vokálního popu díky kolekci společných duetů Cheek to Cheek. Právě titulní píseň z alba na ceremoniálu v Los Angeles zazpívali. Jeden z několika ohlášených duetů zazpívala i britská dvojice Jessie J. a Tom Jones. Interpretovali You’Ve Lost That Lovin ’Feelin, klasickou píseň z roku 1964.

Pharrell Williams předvedl verzi svého hitu Happy v doprovodu klasického klavíristy Lang Langa a gospelových zpěváků. Na pódiu se objevili také Katy Perry, irský zpěvák Hozier se slavnou Skotkou Annie Lennox nebo Gwen Stefani s Adamem Levinem z Maroon 5 a další.

Tagy: ,