ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16103 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na festivalu Jeden svět uspěl film o švýcarských imigrantech

0 Redakce 16.3.2012

Cenu za nejlepší film na desetidenním festivalu filmů o lidských právech Jeden svět získal dokument Zvláštní let o podmínkách imigrantů ve Švýcarsku. Z pražského kina Lucerna si cenu odnesl i český snímek o budování magistrály na Sibiři. Přehlídka, kterou organizuje humanitární organizace Člověk v tísni, pokračuje ve 40 českých městech.
Ve vítězném snímku z detenčního střediska poblíž Ženevy přiblížil režisér Fernand Melgar situaci lidí bez povolení k trvalému pobytu. Ti mohou být podle švýcarských zákonů kdykoli zatčeni, zadržováni až dva roky a následně vyhoštěni zpět do země původu takzvaným zvláštním letem. Dokument vyhrál v konkurenci 15 snímků zařazených do hlavní soutěže, v porotě zasedl íránský filmař Ali Samadi Ahadi či režisér Robert Sedláček.

Z českých tvůrců uspěl režisér Šimon Špidla, jeho Mrtvá trať mapuje stavbu takzvané transpolární magistrály, na niž byli nasazeni vězňové z gulagu. Za výjimečné zvukové zpracování a použitou hudbu byla Špidlovi udělena cena Českého rozhlasu.

Za nejlepší režii porota ocenila snímek Pět rozbitých kamer, v němž palestinský zemědělec mapuje pět let odbojů palestinsko-izraelského konfliktu. Diváckou cenu a cenu poroty Rudolfa Vrby získal snímek Banány na pokračování o boji švédského dokumentaristy za uvedení jeho filmu v USA. Dvě zvláštní ocenění poroty si odnesl i ruský dokument Kdo zabil Natašu? o vraždě ruské novinářky.

Festival letos uvedl 106 dokumentů ze 44 zemí. Pořadatelé očekávají, že v celé ČR festival navštíví přes 100.000 diváků. Jen v Praze navštívilo sedm festivalových kin na 30.000 lidí. Kromě ČR se přehlídka rozšířila i do mnoha dalších zemí.

Tématem letošního 14. ročníku byly protesty, nepokoje a revolta v různých částech světa. Mnoho filmů mapovalo loňské nepokoje v severní Africe a na Blízkém východě. Další mapovaly třeba situaci zdravotně nebo mentálně postižených, transsexuálů nebo sociálně slabých. V dalších sekcích se představily filmy o migraci, adopcích, civilizaci či ekoterorismu.

rwi