ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6747 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Eurosongu vystoupí Marta Jandová a Václav Noid Bárta

0 jsk 21.5.2015

Na šedesátém ročníku televizní písničkové soutěže Eurovision Song Contest ve Vídni se kola štěstí roztočila naplno. Již v úterý se konalo první semifinále, při kterém diváci a národní poroty rozhodli o tom, že do sobotního finále postupují zástupci Arménie, Belgie, Řecka, Estonska, Srbska, Maďarska, Ruska, Albánie, Rumunska a Gruzie.

Dnes se ve druhém semifinále představí i Marta Jandová a Václav Noid Bárta v barvách České republiky. Vybrala je před několika týdny česká odborná porota složená z publicistů, kritiků, aktivních muzikantů i zástupců České televize. Autorem hudby k písni Hope Never Dies je Bárta, text napsala Tereza Šoralová. „Píseň je o naději, která nikdy neumírá. Myslím, že je to pro naši výpravu příznačné. Hlavně nechceme skončit poslední,“ řekl Bárta.

Povyprávěl také o tom, jak soutěžní písnička vznikla. „Oslovil mě skladatel Ondřej Soukup s tím, že je potřeba pro tu soutěž napsat nějakou skladbu. V té době jich prý už měl k dispozici asi třicet, ale neměl pocit, že je mezi nimi taková, která by mohla uspět. Napsal jsem tedy jednu, ale nebylo to ono. Přepsal jsem ji, vznikla i třetí verze, ale pořád jsem nebyl spokojen. V té době napsal Ondřej také jednu skladbu a ta mi připadala dobrá. Řekl jsem si proto, že musím napsat lepší. A tak jsem jednou na kruhovém objezdu vzal do ruky telefon a rozhodl se, že si do něj napískám první melodii, která mě napadne, a písničku z ní pak dodělám doma. A přesně tak to bylo. Za dvě hodiny jsem byl hotový.“

Česká dvojice vyrazila do Vídně již minulý týden. Sice optimisticky naladěna, ale bookmakeři jí příliš nevěří. Srovnání dvaadvaceti nejdůležitějších sázkových kanceláří řadí naše duo na nejnižší příčky, konkrétně na třetí místo od konce čtyřicetičlenného startovního pole. Za favorita je považován Švéd Mans Zelmerlöw. Pokud opravdu vyhraje, bude to pro jeho zemi šestý trimf v této soutěži.

Eurovision Song Contest se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním hudebním pořadům v Evropě. V roce 1974 v něm uspěla do té doby nepříliš známá švédská skupina ABBA s hitem Waterloo.

Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz a zpěvačka Tereza Kerndlová. Tito se akce zúčastnili v letech 2007 až 2009. V roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

Marta Jandová, Václav Noid Bárta – Hope Never Dies

(Foto Bárty: Vladimír Homola)