ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22697 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Českých lvech zvítězil Zátopek. Ceremoniál podpořil Ukrajinu

0 jsk 7.3.2022

Jasným vítězstvím filmu Zátopek skončil 29. ročník filmových cen Český lev, jenž se odehrál v sobotu v pražském Rudolfinu. Snímek Davida Ondříčka byl úspěšný v sedmi kategoriích. Stal se filmem roku, uspěl i v kategoriích nejlepší režie (Ondříček), mužský herecký výkon v hlavní roli (Václav Neužil), kamera (Štěpán Kučera), střih (Jarosław Kamiński), zvuk (Pavel Rejholec a Jakub Čech), scénografie (Jan Vlasák) a masky (Jana Dopitová).

Jako první byla v sobotu večer vyhlášena cena za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli. Získal ji Oldřich Kaiser za film Muž se zaječíma ušima. Pro sošku si však osobně nepřišel. První si ji převzala herečka Antonie Formanová za výkon ve vedlejší ženské roli ve filmu Okupace. Nejlepší ženskou herečkou se stala Pavla Gajdošíková. Sošku získala za herecký výkon ve filmu Chyby.

Na večeru, jenž byl věnován Ukrajině. „Není to jen Putin, kdo začal válku. Velká část ruského národa všechno podporuje nebo mlčí. Víme, že nejhorší věci na světě se dějí kvůli lhostejnosti. Jsou mezi nimi bohužel i umělci, včetně zástupců ruské kinematografie,“ připomněl hned na úvod večera ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnisa.

Konkrétně jmenoval Nikitu Michalkova, blízkého přítele Vladimira Putina. Následně požádal, aby byli ruští filmaři a jejich tvorba vyloučeni z českých kin, z české kinematografie. Moderátor večera, herec a režisér Jiří Havelka, v úvodu ceremoniálu vyzval publikum k potlesku za Ukrajinu. „Ukrajina bojuje proti ruské agresi. Vojáci bojují i ​​za nás. Jsou to učitelé, lékaři i filmaři,“ uvedl.

Po celou dobu přímého televizního přenosu bylo možné přispívat na humanitární sbírku ve prospěch napadené země. Za sbírkou stojí organizace Člověk v tísni. Na konto přibylo více než pět milionů korun.