ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28720 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Berlinale zvítězil film o emigrantovi

0 jsk 18.2.2019

Film Synonyma (Synonyms) izraelského režiséra Nadava Lapida o mladém migrující osobě bojující s vlastní identitou získal v sobotu večer hlavní cenu 69. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Režisér při převzetí ceny v Berlíně uvedl, že sexuální otevřený, částečně autobiografický film o mladém muži, který kvůli politické situaci utekl z Izraele do Paříže, by mohl způsobit v jeho domovské zemi skandál.

Cenu za nejlepší režii udělila porota vedená francouzskou herečkou Juliette Binocheovou německé režisérce Angele Schanelec za drama Ich war zuhause, aber… Film vypráví příběh matky, jejíž třináctiletý syn uteče z domu a žije týden v divočině. Po jeho návratu je jeho matka konfrontována otázkou vlastní a synovy existence, která navždy změní jejich pohled na život.

Stříbrného medvěda a Velkou cenu poroty získal film francouzského režiséra Francoise Ozona Grâce á Dieu. Je o pedofilním skandálu ve francouzské katolické církvi. „O tuto cenu se chci podělit s oběťmi sexuálního zneužívání,“ řekl Ozon při přebírání ceny.

Ceny pro nejlepší herečku i herce získali představitelé čínského filmu Ti Ťiou tchien čchang, Jung Mejová a Wang Ťing-čchun. Film je dojemným rodinným dramatem, které nahlíží na zničující vliv čínské politiky jednoho dítěte na dvojici v zemi od roku 1980 až po současnost.

(foto: berlinale.de)

Tagy: ,