ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22180 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

“Myslíš, že jsem dobrá?” ptala se Amy Winehouse svého otce

0 Petr Hašek 14.8.2012

Mitch Winehouse, otec loni v červenci zesnulé britské zpěvačky Amy Winehouse, splnil to, co slíbil. Před několika týdny se na britském trhu objevily jeho knižní vzpomínky nazvané Amy My Daughter (Amy, má dcera).

Psát je začal hned po smrti zpěvačky, a o jejím vydání informoval již loni v říjnu. Slíbil, že v knize rozebere problematický vztah se svou dcerou a bylo již tehdy zřejmé, že půjde o bestseller.

Za vydáním stojí nakladatelství HarperCollins a například u našich severních sousedů v Polsku je už kniha na trhu také. A bestseller to je. Zisk z jejího prodeje putuje na konto nadace Amy Winehouse Foundation, která pomáhá dětem a mladým lidem bojovat se závislostí na drogách.

„Cítil jsem, že ji musím napsat,“ říká Mitch Winehouse. „Chtěl jsem vyprávět pravdivý příběh své dcery a také jsem se chtěl s tím vším vyrovnat.“

Jak to bylo v Bělehradě?

Mitch Winehouse píše mimo jiné o tom, co bylo za nešťastným nedokončeným koncertem 18. června loňského roku v Bělehradě, kde byla vypískána. Zpěvačka tam přišla na pódium s hodinovým zpožděním a podle očitých svědků vůbec nezpívala, spíše si jen cosi mumlala. Vzhledem k tomu, že se na scénu sotva doplazila, bylo pravděpodobné, že je opilá. Navíc měla tu drzost, že občas odešla a nastalé nečekané pauzy musela zachraňovat improvizací její kapela. Publikum tehdy bylo velice rozezleno a management Amy pak zrušil další program turné.

„V několika dalších dnech mi položila spousta lidí přes Twitter dotaz, co se vlastně stalo,“ vzpomíná Mitch Winehouse ve své knize. Jak prý mohl dopustit, že Amy vůbec vyšla na pódium v takovém stavu. Mohl prý přece vědět, co se stane.

Podle něho ale nikdo z těch lidí nevěděl, co se s Amy v těch dnech dělo. Nikdo nevěděl, že několik dnů před vystoupením v Bělehradě neměla ani kapku alkoholu. Lidé prý rovněž nevěděli, jak důležitým elementem v jejím procesu uzdravování byla hudba. Amy prý moc chtěla, aby se turné konalo. 20. června, dva dny po koncertě v Bělehradu, letěl Reg (zpěvaččin bývalý přítel Reg Traviss – pozn. aut.) do Istanbulu, aby se tam s ní setkal. V jeho přítomnosti prý ožila. Uklidnila se a znovu byla schopná racionálně uvažovat.

Rozhodla se také, že nechce dále vystupovat, pokud se nezbaví panické trémy, která ji v těch časech provázela. Uznala, že bude lepší, když bude pracovat na novém albu, které už měla vymyšlené. Domů do Londýna se vrátila 22. června a vypadala prý docela dobře. Měla před sebou ale poslední měsíc života.

S pitím chtěla vážně skončit

Amy Winehouse před svou smrtí prohlásila, že když pila, myslela na to, jak strašně to nenávidí. Mitch Winehouse v knize tvrdí, že zcela vážně chtěla s pitím skončit. Fakticky jí ale nemohl pomoci. Mohl ji prý jen podporovat, což také dělal. Říkal jí stále, že sama v sobě musí najít dost sil, aby se jí to podařilo.

Mitch Winehouse se také zmiňuje o tom, jak nízkou sebedůvěru jeho dcera měla. „Myslíš, že jsem dobrá, táto?, ptala se mě často. Samozřejmě že jsi, vždyť to víš, odpovídal jsem jí. A pak se mě zeptala, jestli je krásná. Myslím, že jsi ta nejkrásnější dívka na světě, ale ptáš se nesprávné osoby. Jsem tvůj otec, řekl jsem jí. Pokud vím, nikdy se mě na to už neptala. Nikdy se neohlížela za sebe,“ píše.

Před smrtí

Den před smrtí své dcery odletěl Mitch Winehouse do New Yorku, aby tam odehrál několik koncertů. Předtím se ale zastavil u Amy na Camden Square v Londýně, aby se rozloučil. Ukázala mu prý několik fotografií a řekla, že večer půjde do klubu Roadhouse na koncert své sestřenice Dionne Bromfieldové. Požádal jí, aby Dionne vyřídila, že jí drží palce. Když s ní mluvil druhý den, řekla mu Amy, že se v klubu skvěle bavila. Dionne ji prý dokonce pozvala na pódium.

Byla to ale poslední slova, která si se svou dcerou vyměnil. „V sobotu 23. července 2011 má milovaná dcera navždy odešla,“ uzavírá své vzpomínky Mitch Winehouse.