ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28447 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muzikant Varg Vikernes zase zlobí. Ve Francii chtěl prý zabíjet a byl zatčen

0 jsk 17.7.2013

Francouzská policie v úterý zadržela norského hudebníka Kristiana Vikernese. Hudební svět ho zná jako Varga Vikernese, muže, který v roce 1994 vstoupil do historie kriminalistiky i black metalu tím, že zavraždil kytaristu norské skupiny Mayhem Øysteina Euronymouse Aarsetha.

Byl za to odsouzen k odnětí svobody na jednadvacet let, což je nejvyšší sazba podle norského trestního práva. V roce 2009 byl ale předčasně propuštěn, za dobré chování. Odseděl si tedy patnáct let.

Ve Francii byl nyní zadržen proto, že je se svou manželkou podezřelý z přípravy teroristického útoku. Uvedlo to francouzské ministerstvo vnitra. Podle tamních úřadů tíhne Vikernes ke krajní pravici a sympatizuje s ideologií jiného neblaze proslulého Nora, Anderse Breivika.

Francouzský ministr vnitra prohlásil, že Vikernes představoval „potenciální hrozbu pro společnost“. Policie ho zadržela poté, kdy jeho žena koupila čtyři pušky. Byť měla na držení střelných zbraní povolení, za mříže putovala spolu se svým manželem.

Vikernese francouzské úřady záhy popsaly jako neonacistu. V minulosti prý dostal od Breivika kopii jeho manifestu, ve které nastínil svou radikální ideologii. Připomeňme, že Breivik v Norsku před dvěma lety zabil 77 lidí. Vikernes na svých internetových stránkách jeho manifest komentoval. Kritizoval jej ale za to, že zabil nevinné Nory.

Vikernesův příběh je málo pochopitelný a svědčí o jeho nedobrém psychickém stavu. V roce 1992 odešel ze své skupiny Burzum do kapely Mayhem, kde přijal umělecké jméno Count Grishnackh. O rok později v lednu poskytl kontroverzní rozhovor, který skončil policejním vyšetřováním, kvůli němuž byl na týden zatčen. Do dění v kapele to vneslo zásadní neshody, které vyvrcholily tragédii.

V srpnu 1993 se Vikernes vypravil do bytu kytaristy Øysteina Aarsetha, na hudební scéně známého pod pseudonymem Euronymous. Strhla se mezi nimi rvačka a Aarseth byl při ní ubodán třiadvaceti ranami nožem. Dvě mířily do hlavy, pět do krku a šestnáct do zad. Poté Vikernes odjel k nedalekému jezeru, kde se zbavil svých zakrvácených oděvů. Během zatýkání u něho policie později našla hotový zbrojní arzenál. Šlo o více než 150kg výbušnin a tři tisíce kusů munice.

Vikernes se u soudu obhajoval tím, že ho Aarseth chtěl mučit a natočit si to na video, a tudíž ho zabil v sebeobraně. Řekl také, že mnoho ran na Aarsethově těle bylo způsobeno sklem, na které během rvačky spadl.

Soud byl ale neoblomný a napařil mu zmíněných jednadvacet let. Kromě vraždy byl usvědčen i z vypálení čtyř kostelů.