ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5034 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Morrissey: Thatcherová byla teroristka!

0 jsk 10.4.2013

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, která zemřela v pondělí v Londýně, rozdělila v době svého vládnutí nejenom Velkou Británii, ale dokonce celý svět na nesmiřitelné tábory. Podle jedněch byla tou pravou na svém místě, podle druhých byla jasným symbolem perzekuce lidu politickou mocí. Pohřeb bude mít s vojenskými poctami, ale nebude státní. Ten si nepřála. Poslední rozloučení s ní se odbude 17. dubna v londýnské katedrále sv. Pavla.

Jestliže tedy některé její smrt zarmoutila, jiné naopak doslova potěšila. Jelikož zejména v osmdesátých letech, kdy byla předsedkyní britské vlády, byla trnem v oku i mnoha umělců, britský zpěvák a někdejší člen kapely The Smiths Morrissey na tu dobu nezapomněl a nyní se s bývalou premiérkou rozloučil po svém.

Na serveru Daily Beast publikoval svůj otevřený dopis, v němž se k ní jasně vyjadřuje. Není z něho patrný nejmenší náznak smutku, tak hlubokou nenávist k političce chová.

„Ona zničila britský průmysl,“ stojí v otevřeném dopise. „Nenáviděla horníky, nenáviděla umělce, nenáviděla irské bojovníky za svobodu a dovolila, aby umírali. Nenáviděla ubohé Angličany a neudělala nic, aby jim bylo lépe. Nenáviděla Greenpeace a ochránce práv zvířat. Jako jediný evropský politik byla proti zákazu obchodování se sloními kly. Neměla smysl pro humor ani vřelost, a tak se nakonec její spolupracovníci rozhodli jí zbavit.“

Morrisseyho výčet nepravostí, které byly pro Železnou lady, jak se jí přezdívalo, charakteristické ovšem pokračuje. „Nenáviděla feministky a byla to ona, která se snažila zasadit o to, aby už nikdy žádná žena nebyla členkou vlády ve Velké Británii. Místo, aby otevřela dveře pro jiné ženy, tak je před nimi zabouchla.“

Morrissey se přesto pokusil najít na vládě Thatcherové i něco pozitivního, ale šlo to dost obtížně. „Rádi na ni budou se sentimentem vzpomínat jen ti, kteří pod její vládou netrpěli, protože se jich nijak nedotýkala. Většina Britů ji ale už dávno vymazala z paměti a obyvatelé Argentiny se z její smrti vysloveně radují. Skutečnost je totiž taková, že Thatcherová byla terorista zbavený lidskosti,“ uzavřel Morrissey.

Bývalá premiérka byla v posledních letech nemocná, utrpěla několik slabších mrtvic a měla problémy s Alzheimerovou nemocí. Poté, co byla loni propuštěna z nemocnice, bydlela v hotelu Ritz. Nakonec podlehla mrtvici.

Morrissey ale momentálně neprožívá zrovna skvělé období. Nedávno uvedl, že mu lékaři kvůli jeho dlouhotrvajícím zdravotním problémům doporučili ukončit hudební kariéru. Třiapadesátiletého hudebníka, skladatele a zpěváka totiž trápil od ledna letošního roku prasklý vřed, byla mu diagnostikována nemoc Barretův jícen, trpěl chudokrevností a postihl jej navíc oboustranný zápal plic. Kvůli souběhu všech uvedených potíží byl nucen minulý týden zrušit zbývajících dvaadvacet koncertů ze svého severoamerického turné.

„Doporučili mi, abych raději s hudbou přestal. Je to pro mě ale složité, protože tento způsob života je ve mně hluboce zakořeněný,“ řekl zpěvák v rozhovoru pro mexické rádio Reactor 105.7.