ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30105 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Marta Kubišová oslavuje třicet let svobody deskou a koncertem

0 jsk 15.11.2019

Třicáté výročí svobody slaví Marta Kubišová koncertem v pražské Lucerně, který se koná 16. listopadu, a také unikátní kompilací.

Souhrn zpěvaččiny mimořádné umělecké tvorby vychází na cédéčku a poprvé i na vinylu pod názvem Depeše (Výběr písní 1965-2019). Obsahuje singly ze šedesátých let, ukázky z alba Songy a balady, nejlepší nahrávky z období po roce 1989 i letošní nově natočenou a nazpívanou Modlitbu pro Martu.

Písničky s posvěcením Kubišové vybral klavírista, skladatel a kapelník Petr Malásek, dlouholetý spolupracovník a znalec jejího repertoáru. Stojí také za letošní studiovou verzí Modlitby pro Martu, kterou zaranžoval a nahrál s velkým orchestrem.

„Modlitbu jsme točili někdy kolem třiadvacátého srpna. Jak mi bylo, nelze ani vyprávět. Sama píseň, komponovaná už dávno pro Rudolfa, mi báječně sedla. K tomu ty okolnosti. Myslela jsem, že se snad zřítil svět. Na ulici jsem ale viděla naše statečné lidi, slyšela rozhlas, cítila ten nerudovský kvádr, a jen jsem si říkala, že musím být z křemene,“ vzpomíná na první nahrávku Modlitby pro Martu zpěvačka.

Poselství výběrového alba je o zásadní umělecké i lidské jedinečnosti Marty Kubišové, podpořené řadou písní se společenským přesahem. Ač jí leckdy nelítostné životní zákruty vzaly téměř dvacet let skvěle rozjeté kariéry, přece je její důležitost v historii české populární hudby nepochybná. Album Depeše je to ho jasným důkazem.

Také čtěte: Marta Kubišová připomene sametové výročí v pražské Lucerně

(foto: Oto Dlabola)