ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5254 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Leonardo DiCaprio dominuje ve filmu Vlk z Wall Street

0 jsk 16.1.2014

Herec Leonardo DiCaprio a režisér Martin Scorsese. To je dvojice, která sotva může zklamat. Nový americký film Vlk z Wall Street, který právě dnes přichází do českých i slovenských kin, je toho důkazem.

V neděli v noci dostal v Los Angeles DiCaprio za ztvárnění ústřední role Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v hlavní filmové roli. Dnes se navíc vyhlásí nominace na udílení Oscarů a je patrné, že snímek nějaké dostane. Leonardo DiCaprio je po trumfu na Zlatých glóbech například jasným favoritem na Oscara ve stejné kategorii.

Příběh filmu napsal podle autobiografické knihy podnikatele Jordana Belforta scenárista Terence Winter. Děj sleduje Belforta od osmdesátých let minulého století, kdy přišel na Wall Street a díky různým machinacím stoupal na vrchol finančního světa.

Film přináší podívanou z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého Západu. Jen místo pistolníků na koních se tam proháněly jachty a nahé blondýny a místo prachu nad prérií vířily vzduchem bankovky.

Belfort byl mimořádně úspěšný muž. Někdy dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za tři minuty, ale peníze uměl i roztáčet. V jeho kancelářích běžně defilovala nahá dívčí dechovka, šňupaly se tam tuny kokainu, pořádaly se závody v házení trpaslíky, opice jezdily na kolečkových bruslích a se svou ženou souložil na matraci ze samých bankovek. Když mu pak například v Londýně na večírku došly drogy, vzbudil svou newyorskou sekretářku, aby mu je poslala soukromým tryskáčem. Po každém velkém mejdanu ale přišla i odpovídající kocovina. Navíc po něm začala jít FBI a z děr vylézaly hromady nepřátel.

„Chtěl jsem do filmu dostat i intimní detaily, které v knize, podle níž byl scénář napsaný, nebyly,“ říká DiCaprio. „Některé scény, které jsme původně natočily, byly na úrovni moderního Caliguly.“ A mnohé se proto nakonec musely vystřihnout, prý kvůli tomu, že byly příliš odvážné a v mnoha zemích by je stejně vystřihly dříve, než by se film dostal do kin. Anebo by se film promítal v klubových kinech, což při jeho nákladnosti a ambicích nebylo žádoucí.

Herec ale také poznamenal, že zahrát Belforta nebylo nic jednoduchého. „Musel jsem hrát někoho, kdy byl celkově zahleděný pouze do sebe a nebral ohled na nikoho a nic kolem. Zprvu to vypadá, že je to jednoduché a máš pocit, že to před kamerou hravě zvládneš. Na place ti to ale přijde divné, nenormální,“ vysvětlil. „Když jsem nicméně točil déle, pochopil jsem, jak snadné bylo pro Belforta být takový, jaký byl. Jak jednoduché to bylo, když lidé kolem něho poslouchali každé jeho slovo a živě reagovali na vše, co řekl nebo udělal. Koneckonců peníze znamenají moc a on se od toho vědomě odrazil. Dávaly mu statut krále, boháče.“

Kromě DiCapria se v dalších rolích ve filmu objevují Matthew McConaughey, Jonah Hill, Kyle Chandler, Jean Dujardin, Jon Bernthal a další. Snímek trvá rovné tři hodiny, ale recenze i ohlasy na něj jsou skvělé a všichni se shodují v tom, že hrací doba uběhne velmi rychle. Ostatně na serveru čsfd má hodnocení 91%