ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7317 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dusilová a Ostrouchov vydávají soundtrack k filmu o šumavské krajině

0 jsk 16.6.2023

Album Water Lost And Returned je původním soundtrackem k novému filmu Radka Plíhala Voda ztracená a vrácená, pojednávajícím o obnově unikátního prostředí šumavských mokřadů.

Film je obrazově-zvukovou meditací nad krásou šumavské přírody a sleduje fascinující návrat vody do krajiny, kde napomáhá zmírňovat dopady klimatické změny. Obsahuje řadu záběrů divokých zvířat a nejcennějších lokalit v národním parku.

Na tvorbě hudby k filmu spolupracovali zpěvačka a devítinásobná držitelka ceny Anděl Lenka Dusilová a skladatel Petr Ostrouchov, který se mimo jiné podílel jako producent na nejnovějším albu Lenky Dusilové Řeka (2020) a jako autor hudby k filmovým a televizním projektům (například Želary, Občanský průkaz nebo trilogie Zahradnictví) je držitelem osmi nominací na cenu Český lev.

Společně opatřili film jediným souvislým tokem ambientní hudby a zvuků, které vypráví příběh vody ztracené a posléze do dříve vysoušených mokřadů znovu navrácené. Soundtrack nyní vychází v této původní nepřerušené podobě na CD a formou digitálního alba. Téma vody se v tvorbě Lenky Dusilové neobjevuje poprvé.

„Dynamika říčního prostředí, která je ovlivňována mnoha přirozenými i nepřirozenými ději, byla pro mne inspirací pro obsahovou linku mého posledního alba Řeka, které jsem nahrávala jako reflexi historie mojí rodinné generační řeky. Tehdy se se mnou spojil Lukáš Linhart z NP Šumava a přišel se záměrem spolupráce, která nakonec vyústila v tento krásný audiovizuální dokument. Bylo nám potěšením a uměleckou radostí se s Petrem na tomto obdivuhodném počinu hudebně podílet,“ říká o projektu Lenka Dusilová.

Dokumentární film Voda ztracená a vrácená vznikl jako jeden z osvětových počinů projektu zaměřeného na obnovu rozsáhlé oblasti rašelinišť a dalších mokřadů Life for Mires – Život pro mokřady, který probíhá od roku 2018. Jde o doposud největší revitalizační projekt, směřující k obnově přirozených vodních struktur šumavské krajiny. Cílem je napomoci snižování dopadů klimatické změny navracením vody do původních mokřadů a meandrujících potoků, ze kterých byla v předchozích desetiletích uměle odváděna.

Národní park Šumava plánuje sérii projekcí filmu, který měl premiéru v březnu 2023, spojených s besedami o mokřadech. Některé z nich doprovodí Lenka Dusilová koncertem a skladbami z alba Řeka.

(foto: Bet Orten)