ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29326 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Laureát Ceny Pavla Kouteckého bude vyhlášen v červnu

0 Redakce 5.4.2012

Laureát 6. ročníku Ceny Pavla Kouteckého bude vyhlášen 13. června v pražském Divadle Archa. S novým ročníkem ocenění, které je od počátku spojeno s finanční odměnou 100.000 korun, přichází organizátoři se změnou v prezentaci nominovaných dokumentů. Prestižní ocenění více otevřou veřejnosti, například projekcemi mimo Prahu.

Porota Ceny Pavla Kouteckého každoročně vyhlašuje do deseti nominovaných filmů, které letos poběží ještě před samostatným vyhlášením na několika místech v Praze – nově například v rámci venkovních projekcí u Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Všechny nominační projekce se uskuteční začátkem června.

Cena vznikla jako připomínka Pavla Kouteckého, mimo jiné tvůrce snímku Občan Havel. Vyhlašovatelé budou letos promítat nominované snímky kromě Prahy také v dalších městech, jako jsou Plzeň, Pardubice, Ústí nad Labem a Benešov. V porotě usednou i spisovatel Jaroslav Rudiš, umělecká vedoucí Archy Jana Svobodová a Lenka Lovicarová z festivalu Jeden svět.

Loni převzala cenu určenou dokumentaristům Linda Jablonská a účastníci dokumentární dílny o.s. Inventura za film Pozemšťané, koho budete volit? V předchozích letech ji získali například režiséři Martin Ryšavý, Jan Šikl, Filip Remunda a Richard Komárek.

Koutecký by loni 10. června oslavil pětapadesáté narozeniny. Proslul dokumenty mapujícími politické dění jako ÓÓÓ, my se máme či Zánik Československa v parlamentu. Byl autorem sběrných dokumentů o protagonistech sametové revoluce; významnou část jeho filmografie tvořily snímky o problémech lidí s mentálním postižením. Jeho snímky byly oceněny na domácích i zahraničních festivalech. V polovině dubna 2006 se při natáčení zřítil z rozestavěného mrakodrapu na Pankráci a zahynul.

rwi