ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20190 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kvůli sexuálním násilím zrušili ve Švédsku festival Bravalla

0 jsk 7.7.2017

Stalo se něco, co nemá v historii hudby obdoby. Organizátoři největšího švédského hudebního festivalu Bravalla se rozhodli akci v následujícím roce zrušit s tím, že o její další budoucnosti teprve rozhodnou. Důvodem k tomuto jejich kroku jsou opakovaná hlášení o sexuálním násilí. Informoval o tom zpravodajský portál BBC.

Policie v nedalekém městě Norrköping, v jehož dosahu se festival koná, dostala letos 11 oznámení o sexuálním násilí. Je přitom téměř jisté, že vzhledem k očekávané vysoké míře požívání alkoholu nebo drog k mnoha oznámením na sexuální obtěžování či přímo znásilnění vůbec nedošlo.

V pátek večer podle vyšetřovatelů na festivalu došlo i ke znásilnění. Organizátoři následně na to konto oznámili, že příští festival Bravalla ruší. Loni přitom policie během stejného festivalu a po něm dostala hlášení o sexuálním obtěžování od 17 žen. Pět žen na akci znásilnili.
Britská kapela Mumford & Sons, která byla v roce 2016 hlavní hvězdou akce, po svém vystoupení prohlásila, že na „festivalu nebude znovu hrát, dokud policie a organizátoři nezaručí, že bojují proti odporně vysoké míře nahlášeného sexuálního násilí“.

Německá společnost FKP Scorpio, jež akci organizuje, uvedla, že je ostuda, že se muži neumějí přiměřeně chovat. Proto si také nemyslí, že je bezpečné organizovat další ročník.

„Slova nedokážou popsat, jak moc jsme z toho nešťastní. Je nám to velmi líto a plně to odsuzujeme,“ píše se v tiskové zprávě na internetových stránkách festivalu. Události odsoudil i švédský premiér a oznámil přitvrzení zákonů o sexuálním násilí.

Festival se konal minulý víkend a jeho hlavními hvězdami byli System of a Down, Linkin Park a The Killers.