ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11752 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kvarteto Martinů nahrálo hudbu skladatele Josefa Beneše

0 jsk 14.10.2022

Jméno Josefa Beneše (1795–1873) zachycují dobové prameny především jako houslového virtuosa a vynikajícího pedagoga.

Rodák z Batelova se od svých devatenácti let pohyboval mezi Vídní a Lublaní, ale i na koncertních cestách. Na jedné z nich se v Itálii seznámil s Niccolem Paganinim a Alessandrem Rollou. Dosáhl i prestižních postů (dirigent Filharmonické společnosti v Lublani, profesor Akademie hudby ve Vídni, první koncertní mistr vídeňského Dvorního divadla).

Většina opusů z nevelkého dochovaného skladatelského odkazu tvoří kusy pro vlastní sólistické uplatnění. Dva smyčcové kvartety, jež Benešovu tvorbu uzavírají (vydány 1865, resp. 1871), jsou z jiného soudku, ale jednotlivé party vyžadují velmi zdatné hráče.

Kvarteto Martinů, které už v minulosti významně přispělo k znovuobjevení opomíjených děl (Sergej Tanějev, Petr Eben), dává patrně poprvé po sto padesáti letech zaznít kvartetům, které si rozhodně zaslouží nebýt zapomenuty.

Benešova hudba je inspirována vídeňských biedermeierem, tvorbou Rossiniho a také Paganinim. Skladatelskou kvalitu dokládá i fakt, že Benešovy kompozice byly vydávány v jednom z center evropského hudebního dění u renomovaných vídeňských vydavatelů.

(foto: Petra Hajská)