ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4661 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kupkův obraz vystavený v Ostravě čeká v dubnu rekordní aukce

0 Redakce 14.3.2012

Jeden z nejcennějších obrazů Františka Kupky Tvar modré, který je v současné době v Galerii výtvarného umění v Ostravě, bude na začátku dubna dražen v Praze. Skutečná hodnota díla z roku 1913 je ale podle Vladimíra Lekeše ze společnosti, který obraz pro majitele prodává, mnohem vyšší, téměř dvojnásobná, než je současný tuzemský aukční rekord. Cena Kupkova obrazu na mezinárodním trhu však prý může být až desetinásobně vyšší.

Obraz v masivním rámu a neprůstřelném sklu je zatím součástí sbírky továrníka Jindřicha Waldese, která se začala rozprodávat. Waldes Tvar modré koupil přímo od Kupky. V roce 1939 byl konfiskován nacisty a deponován v Zemské a následně Národní galerii v Praze. V devadesátých letech bylo dílo restituováno dědici Jindřicha Waldese.

V Ostravě je slavné dílo, kterému se také říká Modř, k vidění v oddělené místnosti. Společně s ním tam je i busta Kupkovy manželky. Tu vytvořil sám malíř a jde o jeho jediné sochařské dílo. Obraz byl v minulosti vystavován ve Francii, Rakousku, Nizozemí, Srbsku, Švédsku, Itálii, Japonsku, USA i Německu. Celkem byl vystaven pětadvacetkrát.

Obraz byl v minulosti vystavován ve Francii, Rakousku, Nizozemí, Srbsku, Švédsku, Itálii, Japonsku, USA i Německu. Celkem byl vystaven pětadvacetkrát.

Kupka, který zemřel v roce 1957, je považován za jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Studoval výtvarné umění v Praze i Vídni, kde získal stipendium pro pobyt v Paříži. Ve Francii strávil většinu svého života. Zajímal se o duchovní nauky, spiritismus a mysticismus. V letech 1911-1914 procházel zásadním vývojem. Maloval nejvýznamnější obrazy nejen z hlediska vývoje moderního umění. Zápas o nové umění byl v jeho podání bojem o nového člověka a svět. Právě z tohoto období prochází Tvar modré.

rwi