ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15336 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kriminalistický ústav se představuje prostřednictvím výstavy

0 Jan Šída 19.11.2013

U příležitosti výročí 55 let činnosti Kriminalistického ústavu připravilo Muzeum Policie České republiky v Praze na Karlově (na snímku) zajímavou výstavu nazvanouVe víru kriminalistické vědy a výzkumu. Expozice, která potrvá do 30. června 2014, představuje přehlednou a zajímavou formou vědecké metody, které pomáhají policii v boji proti zločinu.

V prosklených vitrínách je vždy uveden název disciplíny, její základní úkoly a pro příklad i autentické předměty ze skutečných trestných činů. Organizátoři také dobře využili výrazné mediální kauzy k přiblížení té které problematiky. Například v oddíle věnovaném kriminalistické chemii najdeme skutečné artefakty z metanolové aféry. Originální lahve i etikety.

V sekci mechanoskopie může zase návštěvník vidět použité nástroje, kterými pachatelé otevírají pokladny či dveře bytů. Každý si tak může udělat obrázek o tom, jakým způsobem svůj majetek lze co nejlépe zabezpečit, aby nenechavci práci výrazně ztížil.

Atraktivní je bezpochyby i oddíl balistiky s ukázkou nejen odborných přístrojů, ale i pravých střelných zbraní. Mírnou hrůzu nahánějí skutečné lidské ostatky ve vitríně věnované kriminalistické antropologii.

Zvláštní kapitolu tvoří sekce zaměřená na padělatelskou činnost. Jedná se o padělky obrazů, které v letech 2003 2004 vytvořil talentovaný malíř Libor Prášil. Výstava ukazuje patnáct obrazů – falz malířů Kristiana Kodeta, Oty Janečka nebo Jana Zrzavého. Padělatel ztížil rozpoznání padělků tím, že nevytvářel kopie již známých prací, ale „nová“ díla na motivy skutečných autorů (odborníkům trvalo rok, než kauzu vyřešili). Pracoval tedy stejnou metodou jako holandský král padělatelů Han van Meegeren, který vytvářel falza mistra Vermeera van Delfta.

Výstava dává návštěvníkovi dobrou představu o tom, jak policejní laboratoře pracují. Odhaluje méně viditelnou složkupolicejní práce a transparentním způsobem jí mapuje. A především ukazuje, že současná věda proniká do všech forem našeho života, zločin a jeho vyšetřování nevyjímaje.