ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6740 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Křídla Vánoc: Nejvyšší čas na sváteční romanci

0 jsk 13.11.2013

Do českých kin vstoupí ve čtvrtek film režisérky Karin Babinské Křídla Vánoc. Ve vánočním příběhu se setkávají čtyři hrdinové, jejichž životní příběhy se protnou a vytvoří kostru filmu, který si vzal za cíl jediné: být skutečnou sváteční romancí.

Je v něm totiž všechno to kýčovité, co si lze pod pojmem „romance“ jenom představit. Je v něm ale současně všechno to dobré, co zmíněné slovo v tuzemských poměrech skýtá. V hlavních rolích se představí Richard Krajčo jako Tomáš, Éva Vica Kerekes jako Nina, David Novotný jako Ráďa a Jakub Prachař jako Zajíc.

Hrdinové filmu dostanou možnost něco si přát. Řada náhod jim přinese to, co chtěli, a tak mají možnost si svá přání prožít.

„Všichni v sobě nosíme tajná přání. O některých víme, některá se snažíme potlačit, některá si dovolíme vyslovit a dokonce je i žít. Hrdinové filmu dostanou možnost něco si přát a jejich život se tak rozeběhne směrem, který si sami určili. V životě jsme zodpovědní nejen za vše, co děláme, ale stejně tak i za to, co říkáme, co si myslíme a po čem toužíme,“ vysvětlila před premiérou filmu režisérka Babinská, která debutovala v roce 2007 filmem Pusinky.

Křídla Vánoc je film o víře, který místy obsahuje až mystické prvky. „Je to přece vánoční film a já myslím, že k Vánocům patří i zázraky. Chtěla jsem postavit do kontrastu, že v dnešní době většina lidí vnímá Vánoce už jenom jako ten příšerný shon a stres při shánění dárků a všichni, místo aby se těšili, už dlouho předem s hrůzou říkají: Ježíš, už zase budou Vánoce,“ dodala Babinská.

Kromě zmíněné herecké čtveřice si ve filmu zahrají také Vanda Hybnerová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Zindulka a Milena Steinmasslová. Natáčelo se v Praze a Liberci. Rok po premiéře si Křídla Vánoc ve svátečním čase odbudou i televizní premiéru. To už ale možná budou moci lidé vánoční příběh srovnávat s dalším filmem, který má Babinská v tomto roce také začít chystat – s adaptací povídkové knihy Petry Soukupové K moři.

Na snímku Křídla Vánoc je nesporně zajímavý jeho soundtrack. Vyšel minulý pátek u společnosti Universal Music a Richard Krajčo pro něj vybral, a tedy do filmu jejich melodie zařadil, několik talentovaných skupin aktuální české klubové scény.

Nesporně na něm zaujme talentovaná Lenny a její krásná balada You Aare My Everything. Pozoruhodní jsou frýdecko-místečtí Dolls In The Factory, olomoučtí No Distance Paradise, mladíci Porcelain People, Projekt Y s folkověrádiovou písní Kotě či devatenáctiletý Tomáš Maček

„Je to nejlepší český soundtrack všech dob,” říká Richard Krajčo s nadsázkou. „Kdyby takovéhle album nahrála nějaká kapela, bude to její nejpřelomovější album. Hit za hitem. Každou píseň si zamilujete a nebudete přeskakovat. A to vše za 99,- korun. Všichni stojíme o to, aby se kapelám pomohlo, proto ta cena. Snad nebude mít nikdo důvod stahovat si album nelegálně a podpoří tyhle party koupí CD nebo digitálních alb. Vydělané peníze z prodeje poputují zpět kapelám a třeba se jim zvýší návštěvnosti na koncertech. To bych si moc přál. Jde opravdu o talentované lidi.“