ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12707 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knižně vychází rozhovor úspěšného ekonoma Tomáše Sedláčka

0 Redakce 11.4.2012

Knižně vychází rozhovor úspěšného ekonoma Tomáše Sedláčka s názvem Soumrak homo economicus, který navazuje na úspěšnou Sedláčkovu prvotinu Ekonomie dobra a zla. I v tomto textu čtenář nalezne snahu vrátit ekonomii lidský rozměr a lidem víru v ekonomii.

Sedláček, člen Národní ekonomické rady vlády a bývalý poradce Václava Havla, se tentokrát neobrací ke svým čtenářům jako autor, nýbrž jako diskutér, který rád vede dialog a skrze otázky a odpovědi se pokouší přijít na kloub současné finanční, politické a společenské krizi. Za svého společníka pro diskusi si vybral kanadského matematika a ekonoma Davida Orrella. I on patří k narušitelům starých pořádků, kterým je jasné, že bez kroku do neznáma se skutečného ozdravení nedočkáme.

Rozhovor Romana Chlupatého byl natočen v anglickém Oxfordu pro rozhlasové vysílání. S pomocí inspirativních paralel a metafor ze světa fyziky, biologie či literatury, Sedláček a Orrell pitvají základy systému, nutí k zamyšlení a nabízejí řešení. Navíc dokáží čtenáře i pobavit.

"Kolik je rozhovorů, které jen předkládají již hotová prefabrikovaná stanoviska. Tento v myslích všech zúčastněných zažehl možná až nečekanou jiskru, díky níž se myšlenky tvoří právě teď. Jak vzácný okamžik! Jednou z neoddiskutovatelných kvalit každého dobrého rozhovoru je jakýsi iniciační moment. V knize Soumrak homo economicus jsme ho svědky hned několikrát," uvedl recenzent knihy Aleš Palán.

ewi