ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27016 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knihou roku 2012 se stala novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada

0 Redakce 6.4.2012

Knihou roku 2012 v soutěži Magnesia Litera se stala novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada. Do jedenáctého ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 325 knih. Vítězná kniha líčí příběh pařížského učitele Paula, který v počítači zadá do vyhledávače omylem jiné slovo, než chtěl. Dostane se do světa fantasy, v němž se mluví neznámým jazykem, a prožije neobyčejné dobrodružství.

V kategorii próza si cenu Magnesia Litera odnesl Marek Šindelka za soubor povídek Zůstaňte s námi. Držitel Ceny Jiřího Ortena si pro titulní povídku vypůjčil oblíbený slogan televizního zpravodajství. Společným tématem povídek je krize komunikace, prázdnota každodenních hovorů a samota.

Literu za poezii dostal Radek Fridrich za sbírku Krooa krooa. Věnuje se v ní krajině severočeských Sudet, jejich historii i lidským osudům, které jsou do ní vepsány. Název knihy "krooa krooa" vyjadřuje tísnivé ptačí zajíknutí, které se jako svědek všech událostí vznáší nad krajinou.

Literu za knihu pro děti a mládež dostal Radek Malý za svou knihu Listonoš vítr. V kategorii literatury faktu porotci vybrali jako nejlepší titul Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 od Jiřího Knapíka a Martina France. Jako nakladatelský čin roku vyzdvihli edici Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna, které vydala Academia.

Literu za překladovou knihu dostal titul Irene Némirovské Francouzská suita, který přeložila Helena Beguivinová. Objevem roku je Štěpán Hulík s knihou Kinematografie zapomnění. Kniha zachycuje změny nastalé po srpnu 1968 v československém filmu na proměnách jediného místa – Filmového studia Barrandov. Cenu čtenářů dostaly Nové povídky Zdeňka Svěráka.

rwi