ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11412 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kačer Donald prý k Waltu Disneyovi přiletěl

0 jsk 11.6.2014

Slavný Kačer Donald má od srpna 2004 hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy, hned vedle ostatních filmových hvězd. Je tam tedy necelých deset let. Americká média si toto výročí připomněla tím, že se vrátila k jeho začátkům a nabídla také možnou hypotézu o tom, jak přišel na svět.

Podle ní se to stalo v pátek 13. Venku prý lilo a slavný filmový tvůrce animovaných postaviček Walt Disney seděl u stolu pohroužen v myšlenkách na to, jakou novou postavičku by měl nakreslit. Najednou bouře rozrazila okno a na jeho stole přistál mokrý kačer. Rozhlédnul se kolem sebe a zeptal se: „Sháněl jste mě?“. Takto se prý dostal ke svému prvnímu zaměstnání. Knižně se poprvé přihlásil v roce 1931, na filmovém plátně však až v červnu 1934. Celé generace ovšem baví dosud.

V amerických kinech byl před osmdesáti lety uveden animovaný snímek The Wise Little Hen (Malá chytrá slepice), ve kterém se 9. června 1934 poprvé na filmovém plátně objevil premiérově právě kačer Donald, komická postavička s modrýma očima a žlutýma nohami oblečená v námořnické košili se čtyřmi knoflíky. Stal se vedle myšáka Mickeyho jednou z nejoblíbenějších postav v tvorbě vycházející z dílen Walta Disneyho.

V uvedeném animovaném filmu slepice potrestala lenochy – prasátko Petra a kačera Donalda, kteří se vymlouvali na bolest břicha, když je žádala o pomoc při sázení a sklizni kukuřice. Slepice nakonec kukuřici zasadila se svými kuřátky. Společně pak sklidily úrodu a po dobře vykonané práci se do dobrot z kukuřice pustily.

Od té doby vystupuje kačer Donald v disneyovkách velmi pravidelně. Za nějaký čas k němu přibyla partnerka Daisy a pak ještě trojice nezbedných synovců – Huey, Dewey a Louie.

Během druhé světové války si kačer Donald zahrál také v propagandistickém filmu Der Fuehrer’s Face. V něm se nešťastný kačer Donald nachází v totalitním režimu, pracuje do úmoru v továrně na patrony a drtí ho nacistická ideologie. Je to však jen zlý sen, ze kterého se probudí v americké demokracii se Sochou svobody na okně. Film získal v roce 1942 Oscara.

Zdroj obrázku: disney.wikia.com