ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5729 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jiří Mádl debutoval jako režisér ve filmu Pojedeme k moři

1 jsk 10.4.2014

Herec, scénárista a režisér Jiří Mádl uvede dnes v premiéře rodinný film Pojedeme k moři. Natočil jej podle vlastního scénáře. Hlavní postavou jeho režijního debutu je chlapec Tomáš, který dostane k narozeninám kameru a rozhodne se natočit film o své rodině.

Během filmování ale zjistí, že mu otec často lže, Snaží se odhalit pravdu, která mu nicméně přinese leckdy až nepříjemné překvapení. Příběh se odehrává v Českých Budějovicích a okolí, odkud Mádl pochází. „Budějovice jsou jedním z nejkrásnějších míst, které znám. Jsou neuvěřitelně fotogenické. Nechápu, že ještě nikdo neudělal film, který by se tam odehrával,“ vyjádřil se debutující režisér.

K rozhodnutí natočit film přivedla Mádla kniha Podivný případ se psem (2003), kterou napsal Mark Haddon. Je psána z pohledu dítěte. „Fascinovala mě. Nebyl to deník, ve kterém by se psalo, že dnes jsem byl někde. Spíše to bylo o tom, že by autor chtěl napsat knížku, ale neví jak. Přesto to zkusí. Zjistil jsem, že mi to přineslo nový literární zážitek, který jsem nikdy nezažil. A tak jsem si říkal, že to přece musí jít i ve filmu,“ uvedl Mádl.

Nejprve napsal scénář, který ho lákal především proto, že podle jeho informací podobný film na světě ještě nevznikl. Aby dával smysl, psal k němu i režijní poznámky. Právě díky nim začali mít lidé z jeho okolí pocit, že chce na snímku pracovat i jako režisér.

„Když jsem jim to dával číst, všichni získali dojem, že to chci také režírovat. Třikrát mi to nabídli a já jsem třikrát odmítl, protože jsem nikdy nechtěl být režisér. Po třetím odmítnutí se mi to rozleželo v hlavě a sám jsem se o režírování nakonec přihlásil. Nemyslím si ale, že jsem režisér, který může dělat všechno,“ vysvětlil Mádl, který si nejprve vybral formu a až následně hledal příběh, který by do ní napasoval. „Vymyslel jsem příběh, který je mozaikou různých věcí, jež jsem v životě zažil nebo někde slyšel. Netýká se mě přímo, není to autobiografické, i když se mi to lidé snaží podsouvat a čekají, kdy to přiznám.“

pojedeme_k_mori_plakat_madl

Ve filmu vystupují tři reálné postavy, s nimiž se Mádl v životě setkal. Jeho babička, první láska Stáňa a dobrý přítel Haris, který byl v dětství režisérovým nejlepším kamarádem.

Vhodné obsazení do dětských rolí hledal Mádl po celé České republice. S výběrem mu pomáhal asistent režie Miro Mráz, se kterým asi půl roku vybírali z asi pěti stovek dětí. Malého Tomáše si nakonec zahrál Petr Šimčák, jeho kamaráda Jan Maršál a v rolích dospělých se představili Ondřej Vetchý, Lucie Trmíková, Michaela Majerníková a Jaroslava Pokorná.

Jiří Mádl se do povědomí diváků dostal rolí v komedii Snowboarďáci (2004). Později se objevil ve snímcích Ro(c)k podvraťáků (2006), Rafťáci (2006), Gympl (2007), Taková normální rodinka (2008), Bathory (2008), V peřině (2011), Čtyři slunce (2012), Probudím se včera (2012) či Colette (2013).