ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7476 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jiří Lábus získá Uznání za tvůrčí přínos

0 Redakce 3.5.2012

Herec Jiří Lábus obdrží na letošním zlínském filmovém festivalu Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Uznání se uděluje od roku 1997, prvním držitelem byl zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. V loňském roce dostal stejnou cenu herec Petr Nárožný, o rok dříve Zdeněk Svěrák.

Letošní 52. ročník festivalu se koná od 27. května do 3. června. Ocenění Lábus převezme při závěrečném ceremoniálu festivalu 1. června v ve zlínském Kongresovém centru. Záznam ze slavnostního večera odvysílá o den později Česká televize. Letošní ročník festivalu nabídne přes 200 filmů. Vedle soutěží o nejlepší hraný film pro děti, hraný film pro mládež, animovaný film a evropský první film budou letos hlavními taháky irská kinematografie a připomínka výrazných osobností, jako byli výtvarník Jiří Trnka, skladatel Zdeněk Liška a režisér Zdeněk Sirový. Z žijících tvůrců bude vzdán hold Markétě Zinnerové, prozaičce a scenáristce, která zanedlouho oslaví 70. narozeniny.

Dvaašedesátiletý Lábus je absolventem DAMU a členem hereckého souboru Studia Ypsilon. Hrál například v pohádkách Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda nebo Čert ví proč. Známý je také ze seriálu Arabela. Děti jej znají také díky rolím v dabingu a hlasovém herectví, především jako hlas postavičky Jů ze známé dvojice Jů a Hele. Jako hlas je spjatý také s Marge ze seriálu Simpsonovi.

rwi