ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14932 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jan Bartoš vystoupí v cyklu Hybatelé rezonance

0 jsk 4.4.2019

Klavírní cyklus Hybatelé rezonance láká na další sólový recitál. Již v pondělí 8. dubna v Anežském klášteře v Praze usedne k mistrovskému nástroji C. Bechstein Jan Bartoš, který patří k nejvýraznějším představitelům současné generace pianistů.

Poslední žák legendárního klavíristy Ivana Moravce vyniká nejen bravurní technickou virtuozitou, ale také svým komplexním interpretačním přístupem. Jeho mentor, žijící legenda Alfred Brendel, ho považuje za jednoho ze svých nejpůsobivějších kolegů s „hlubokým přemýšlivým muzikantstvím“. Bartoš hledá pro každou skladbu ten „správný“, odpovídající výraz, bez ohledu na obecné metodiky a principy.

Na koncertě zazní Schubertova Sonáta a moll a dvě Beethovenova díla – Sonáta c moll a 6 bagatel. „Díla, která jsem vybral pro tento recitál, pro mě představují to nejhlubší, co v hudbě kdy vzniklo. Všechny tři skladby mají mnoho společného – vznikly ve stejné době, tzn. v průběhu let 1822-1823, a všechna nějakým způsobem reflektují smrt,“ komentuje výběr programu Jan Bartoš a dodává: „Pokud hudba může zprostředkovat mystický zážitek, v posledních Beethovenových skladbách jsme mu nejblíže.”

To, že Bartoš patří k současné české klavírní špičce, potvrdil mimo jiné při lednovém sólovém recitálu v Rudolfinu i na posledním CD Beethovenových klavírních sonát.