ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16194 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jak Bowie pomohl vydat Palahniukovo kultovní dílo

0 Redakce PLAY.CZ 25.5.2016

Málokdo ví, že Chuck Palahniuk (na snímku), nejprodávanější americký spisovatel u nás a také exkluzivní host 26. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, je velkým fanouškem Davida Bowieho. Hudba této britské legendy dokonce sehrála klíčovou roli při publikování jeho Klubu rváčů. Nejslavnější dílo autora bylo také zfilmováno Davidem Fincherem.

O podílu Davida Bowieho na úspěchu Palahniukovy prvotiny napsal nedávno Christopher Hooton v listu The Independent. Tehdy, roku 1994, Chuck Palahniuk usiloval v hotelovém baru o pozornost nakladatele Garryho Howarda, ten byl ale zaneprázdněn přítomností dalších spisovatelů.

„Poprosil jsem barmanku o deset dolarů ve čtvrťácích, naházel je do jukeboxu a vybral jednu píseň ke čtyřicetinásobnému opakování. Byla to Young Americans, song, který bych mohl poslouchat do nekonečna na pustém ostrově. Většina lidí se vytočila. Brzy všichni odešli a já měl Gerryho jen pro sebe. Prodal jsem mu Klub rváčů a dalších patnáct knih,“ napsal Palahniuk v časopise Rolling Stone v lednu, krátce po smrti Davida Bowieho. V textu také vyznává, že byl Bowie jeho hrdinou a zachráncem, který mu bude velmi chybět.

Chuck Palahniuk, spisovatel-provokatér, jehož knihy mají depresivní až hororové náměty a psychicky narušené anti-hrdiny, napsal již 15 románů. Skoro všechny byly již přeloženy do češtiny a těší se obrovské čtenářské popularitě.

Na podzim roku 2015 vyšla v nakladatelství Odeon jeho poslední kniha v překladu Richarda Podaného. V dystopické sci-fi Tvé překrásné já americký spisovatel řeší, jak by svět vypadal, kdyby ženy v první řadě usilovaly o kvalitní sex.