ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7073 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Iron Maiden oslavují nejdelším albem ve své historii

0 jsk 7.9.2015

Britská heavymetalová skupina Iron Maiden letos oslavuje čtyřicet let své úspěšné existence. Nečiní tak způsobem obvyklým, čili vydáním alba se svými největšími hity, nýbrž rozhodla se vydat album řadové. Jmenuje se The Book Of Souls, je šestnácté v její diskografii a také nejdelší, jaké kdy natočila. Bez zajímavosti jistě také není, že fanoušci kapely ještě nikdy v minulosti nemuseli čekat na novou desku pět let, jako tomu bylo tentokrát.

Iron Maiden se jim za to odvděčili pořádnou porcí hudby, která nese všechny dosud známé znaky jejich tvorby. Zvuk téhle formace přece každý bezpečně pozná, pokud nikoli hned, pak ho rozezná podle zpěvu Brucea Dickinsona. Britové ale tentokrát nešli tolik po kratších skladbách s jasným melodickým potenciálem, ale spíše po náročnosti. Každý z muzikantů si v  kompozici takříkajíc zahrál, každý dostal tolik prostoru, až je to leckde až moc zdlouhavé.

The Book Of Souls je první studiové dvojalbum Iron Maiden. Dickinson o něm řekl, že nechce, aby to byla poslední deska kapely. „Pevně věřím a myslím si, že to nebude naše poslední album. Připravovat a nahrávat ho bylo velice zábavné. Také se těším na nadcházející turné, a to z několika důvodů – těším se, že s vámi budu moci hovořit, běhat, skákat a létat letadlem.“

Podotkněme, že Dickinson je vášnivý pilot a na některé koncerty dokonce vozí celou kapelu. Dodejme rovněž, že jeho elán dává téhle formaci budoucnost, neboť to byl on, komu lékaři na konci loňského roku diagnostikovali rakovinu jazyka a on se musel podrobit léčení, které naštěstí dopadlo dobře.

V té době už bubeník Nicko McBrain hlásil, že Iron Maiden natočili koncepční album, jež je v jejich diskografii nevídané. Koncept je v tom, že se v textech zamýšlí nad tím, jaké je to po životě. Vychází při tom z myšlenek starých Mayů. Písnička Tears Of Clown se například smrti dotýká tak, že je o loni zesnulém americkém herci Robinu Williamsovi. Na desce je to Dickinsonova nejoblíbenější.

Kytarista Adrian Smith o kolekci řekl: „Takhle jsme ještě nikdy předtím nepracovali. Nejdřív jsme Bruce a já měli jedno sezení s producentem Kevinem Shirleyem. Potom přišel do studia Steve Harris a já mu zahrál několik svých nápadů. Pak se dělalo na textech, ve studiu byl hlavně Bruce. Chci tím říct, že před začátkem nahrávání jsme se ani jednou nesešli všichni najednou.“

Před oficiální premiérou desky dostala skupina vylosovaných fanoušků exkluzivní příležitost. Sto padesát jich nasedlo do letadla, které pilotoval Dickinson, a odletělo do Paříže, kde jim bylo album premiérově puštěno. Následovalo setkání se skupinou a cesta domů.

Nyní je již nahrávka k mání na celém světě.

Iron Maiden – Speed Of Light