ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4857 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Internetoví piráti letos nejvíce stahoval Hru o trůny

0 jsk 30.12.2013

V žebříčku televizních seriálů, které jsou nejčastějším cílem nelegálního stahování, je v letošním roce na prvním místě sága Hra o trůny z produkce HBO. Informoval o tom server TorrentFreak.

Ten opět sestavil žebříček seriálů, které si lidé nelegálně nejvíce z internetu stahovali prostřednictvím protokolu bittorrent . Hra o trůny se přitom největšímu zájmu pirátů těšila i loni. Tehdy si jednu epizodu seriálu stáhlo v průměru 4,3 milionu uživatelů internetu, letos si závěrečnou část Hry o trůny stáhlo 5,9 milionu diváků.

Režisér seriálu David Petrarca přitom nejeví přílišné známky rozčarování a tvrdí, že pirátské stahování jeho televizní práci neuškodilo, protože i díky němu se o něm mluvilo, což je pro každé umělecké dílo důležité. Na sociálních sítích se podle něho tím pádem o Hře o trůny velmi často hovořilo i psalo a tím se její sláva šířila bez sebemenšího reklamního přispění produkce seriálu.

Jeff Beweks, šéf Time Warner, mateřské společnosti HBO, zašel v hodnocení výsledků ankety dokonce ještě dál. Prohlásil, že díky pirátům získalo HBO více předplatitelů. Pokud prý totiž nějaký seriál získá titul „pirátsky nejstahovanějšího“, je to lepší než obdržet cenu Emmy. S jeho názorem ale řada kolegů v branži nesouhlasí.

Seriál Hra o trůny se začal vysílat v roce 2011 a nyní se již připravuje jeho čtvrtá série. Je adaptací fantasy ságy Píseň ledu a ohně amerického spisovatele George R. R. Martina, ve které bojují dva rody o nadvládu nad zemí. Kromě HBO ho letos vysílala rovněž Česká televize.

Na druhém místě v žebříčku nelegální stahovaných seriálů skončil s 4,2 milionu stažení Perníkový táta. Třetím pirátsky nejstahovanější sérií je s 3,6 milionu stažení zombie seriál Živí mrtví. Jeho producentka Gale Anne Hurtová patří k těm, které z nelegálního stahování  nadšení nejsou a nevidí na něm nic pozitivního. „Mnoho mých kolegů se mylně domnívá, že pirátství je v jistém směru dobré a že si jeho prostřednictvím někteří diváci vytvoří zvyk za seriály v budoucnu platit. Já s tím nesouhlasím,“ tvrdí.

Na čtvrtém místě žebříčku se umístil sitcom Teorie velkého třesku (3,4 milionu stažení), na páté příčce je kriminálka Dexter (3,1 milionu stažení) a šestý je sitcom Jak jsem poznal vaši matku (3 miliony stažení).