ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29052 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hugh Laurie: Dr. House a jeho blues

0 jsk 13.5.2013

Příběh Hugha Laurieho je tak košatý, že by dal na vydatnou knihu nebo dvojdílný celovečerní dokument. Rodák z anglického Oxfordu je totiž vpravdě renesanční člověk. Jeho hlavní doménou je herectví, ostatně přineslo mu slávu. Popularitu i uznání mu nabídl především televizní seriál Dr. House, dobře známý i českým divákům.

Už před ztvárněním sarkastického lékaře měl ale na svém kontě řadu filmových rolí (Dívka z Ria, Mladí návštěvníci, Myšák Stuart Little, Lví království, Pidilidi a další). No a jak jeho dvě vydaná hudební alba ukazují, je nejenom talentovaný herec, ale též slušný zpěvák a muzikant, který se rád a dobře učí od těch nejlepších.

Po úspěchu debutu Let Them Talk, na němž oživil klasický bluesový materiál, vydává dnes třiapadesátiletý Laurie novinku nazvanou Didn’t It Rain. Ta ho zachycuje na cestě z inspirativního New Orleans k dalším zdrojům amerického blues, od starých až k aktuálním.

„Rozhodl jsem se ještě hlouběji ponořit do obrovské americké hudební nabídky a najít to, co mě okouzlilo už jako kluka,” vysvětluje. „Čím víc jsem toho objevil a poslouchal, tím víc jsem byl uhranutý songy i lidmi, se kterými jsem měl dokonce to štěstí si zahrát.”
Producentem jeho novinkové desky je opět Joe Henry. Album bylo natočeno ve studiu Ocean Way v Los Angeles v lednu letošního roku.

Novinka je tradičně Laurieho srdeční záležitostí. Podporuje ho na ní výtečná parta muzikantů hrající pod názvem Copper Bottom Band. V sestavě jsou Jay Bellerose, Kevin Breit, Vincent Henry, Greg Leisz, Robby Marshall, David Piltch a Patrick Warren a také zpěváci Elizabeth Lea a Larrym Goldingsem.

S nimi ostatně dorazí britský herec a zpěvák do Prahy. 26. července se představí v Kongresovém centru a na toto vystoupení je podle sdělení pořadatelů již poměrně málo volných vstupenek.

Dodejme, že na jeho novém albu hostují také guatemalská zpěvačka Gaby Moreno a soulová diva Jean McClain, která dříve spolupracovala s Jimmym Cliffem nebo Sheryl Crow. Jedním z uměleckých vrcholů nahrávky je pak přítomnost hostujícího bluesmana, nositele ceny Grammy Taje Mahala, který si zazpíval v nové verzi skladby Vicksburg Blues.

Na lodi

Hugh Laurie a Copper Bottom Band hráli 26. března na Queen Mary, obrovském zaoceánském parníku v důchodu, nyní kotvícím v kalifornském Long Beach. Jeden z Laurieho největších hudebních idolů, Professor Longhair, na něm kdysi hrál na party pořádané Paulem McCartneyem pro jeho manželku Lindu v roce 1975. Jeho vystoupení obsahovalo i song Stagger Lee (nyní interpretovaný i Lauriem), což bylo zachyceno na jeho albu Live On The Queen Mary.

To nejlepší z této show bylo odvysíláno v ITV Perspectives dokumentu Copper Bottom Blues  5. května. Program ukázal Laurieho putujícího Amerikou po stopách historie bluesové a roots muziky, což vše ovlivnilo jeho vlastní hudební směřování.

Před vydáním své první desky Let Them Talk (2011) Laurie řekl: „Jsem hodně natěšený. Vím, že hudební pokusy herců jsou mimořádně ostře sledované, ale slibuju, že to nikoho nebude bolet. Zárukou je i Joe Henry, producent řady mých vůbec nejoblíbenějších desek. Bude se mnou spolupracovat, je to můj fanoušek.“

Jeho těšení se naplnilo, jeho bluesová cesta pokračuje.

Seznam písní na albu:

1. St Louis Blues
2. Junkers Blues
3. Kiss Of Fire
4. Vicksburg Blues
5. The Weed Smoker’s Dream
6. Wild Honey
7. Send me To The Lectric Chair
8. Evenin’
9. Didn’t It Rain
10. Careless Love
11. One For My Baby
12. A Man Like You
13. Changes

Bonusy pro verzi Special edition bookpack

1. Day & Night
2. Junco Partner
3. Louisiana Blues
4. Staggerlee
5. Unchain My Heart

Tagy: