ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25985 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hudebníci píší o Mandelovi: Srdce Afriky pláče

0 jsk 6.12.2013

Ve věku 95 let zemřel ve čtvrtek ve svém domě v jihoafrickém Johannesburgu Nelson Mandela. V následujících hodinách proudil do země na jihu Afriky nespočet kondolencí, mezi nimiž byly i ty z uměleckého světa.

„Srdce Afriky dnes pláče. Má generace byla definována bitvami Nelsona Mandely. Svou první písničku jsem složila v patnácti letech pod vlivem jeho činů,“ napsala Angelique Kidjo, jedna z nejznámějších afrických zpěvaček pocházející z Beninu.

„Mandela byl nejvíce inspirujícím člověkem své generace. Ukázal nám, že je možné reagovat na velkou nespravedlnost bez myšlenky na mstu. R.I.P., drahý Madibo,“ napsal na facebookový profil skupiny Queen kytarista Brian May.

Černobílý obrázek Nelsona Mandely zveřejnil na svém Facebooku britský zpěvák a skladatel Peter Gabriel. Mnoho let vystupoval na charitativních akcích nazvaných 46664, což bylo Mandelovo vězeňské číslo.

„Jihoafrická republika a celý svět ztratily syna i otce. Věděli jsme, že nás opustí, ale jeho ztráta bude mít obrovskou odezvu na celé planetě po dlouhou dobu. Jeden z největších lidí minulého století odešel v době, kdy my všichni zrovna takové lidi potřebujeme, aby nás provedli temnými časy. Moudrý hlas rozumu, diplomacie, porozumění, účasti a lásky utichl. Nikdy jsem ho osobně nepoznal, ale jsem ponořen do smutku,“ napsal v prohlášení na svých stránkách zpěvák Fish.

Slova zármutku publikovali na internetu také Beyoncé, Slash, David Coverdale, kapely Machine Head, Marillion a další.

Speciální text o Mandelovi napsal pro magazín Time zpěvák irské skupiny U2 Bono. Příspěvek se jmenuje Člověk, který nemohl plakat. „Jeden z jeho kolegů z cely mi vyprávěl o ceně, kterou zaplatil za nucené práce ve vápence. Nebyla to hořkost chuti nebo slepota, která byla pro mnohé další vězně důsledkem každodenního svitu slunce, který se ze všech míst odrážel přímo do očí. Mandela viděl, ale prach poškodil jeho slzné kanálky, takže nemohl plakat,“ napsal Bono.

Asi měsíc před Mandelovou smrtí publikovala skupina U2 novou písničku Ordinary Love, která byla singlem soundtracku k filmu Mandela: Long Walk To Freedom. Věnována byla právě Mandelovi.

 

Peter Gabriel o Mandelovi:

 

U2 – Ordinary Love: