ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22697 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hlavní evropské filmové trofeje EFA získala Ida

0 Richard Winter 15.12.2014

Film Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského získal o víkendu hlavní ocenění na slavnostním večeru Evropské filmové akademie v lotyšské Rize. Polský tvůrce si odnesl cenu za nejlepší film, za režii a scénář. Film o dramatických osudech polské jeptišky zaujal i diváckou porotu, která ho také vyhodnotila jako nejlepší snímek.

Hlavní vítěz večera Pawlikowski, který od počátku 70. let žije v Londýně, cenu za nejlepší evropský film převzal z rukou norské herecké hvězdy Liv Ullmannové. Film Ida Pawlikowski představil na letošním karlovarském filmovém festivalu a předloni byl hostem Febiofestu. Dramatický příběh polské jeptišky, která se dozvídá o svém židovském původu, nabízí divákovi existenciální konfrontaci mladé ženy s její starší příbuznou, zapálenou komunistkou, která jako soudkyně v 50. letech posílala odsouzence na smrt.

Ocenění pro nejlepšího herce si z Lotyšska odnesl Timothy Spall za titulní roli ve filmu režiséra a scénáristy Mika Leigha Mr. Turner, životopisném dramatu excentrického britského malíře. Sedmapadesátiletý britský herec si letos za svůj výkon v roli malíře Turnera odnesl i cenu pro nejlepšího herce na mezinárodním festivalu v Cannes.

Titul nejlepší evropské herečky za výkon ve filmu Dva dny, jedna noc, který se do české distribuce dostal minulý týden, získala Francouzka Marion Cotillardová. Její film vypráví o zoufalé snaze depresivní dívky Sandry udržet si s podporou kolegů zaměstnání v solární elektrárně.

V komediích triumfovala Mafie

Nejlepší letošní evropskou komedií je podle poroty italský snímek Mafie vraždí jenom v létě režiséra Pierfranceska Diliberta. Mezi dokumenty zvítězil německo-rakouský snímek Master of the Universe (Pán světa) zprostředkující pohled do světa investičních bankéřů. Trofej pro nejlepší animovaný film si odnesl italský film L’arte della felicita (Umění štěstí).

Cenu za přínos světové kinematografii převzal britský herec, scénárista a režisér Steve Rodney McQueen, za celoživotní dílo ocenila akademie francouzskou režisérku Agnés Vardaovou.

Z širší nominace do finále neprošel český snímek Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové, který vypráví příběh o státem řízeném dopingu mezi sportovci 80. let v bývalém Československu.