ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5110 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Helmutova stříkačka oslavuje čtyřicet let od vzniku

0 jsk 12.4.2024

Brněnská skupina Helmutova stříkačka v posledních letech omladila sestavu a koncerty jsou plné energie. Natočit živák ke čtyřicátému výročí se tedy přímo nabízelo. Po řadě příprav proběhl v brněnském Kabinetu Múz speciální večer.

Zpěvák Robert Staniczek přibližuje, jak k tomu došlo: „S nápadem natočit živák přišel kamarád režisér Pavel Jandourek z České televize. V tu dobu jsme se potkali v Kabinetu Múz s Martinem Kozumplíkem z Indies Scope a dohodli společně i vydání desky. Nahrávka neobsahuje žádné nové skladby, naopak na ní nechybí největší hity, jakými jsou Helmut v léčebně, Helmut se nudí, Helmut v ZOO, Ovoce a zelenina.“

Helmutova stříkačka odehrála koncert ve vyprodaném klubu s playlistem, který jste mohli slyšet na letních koncertech v roce 2023. „Písničky mají nový kabát, což si mohou skalní posluchači porovnat s původními nahrávkami,“ sděluje Staniczek.

Skupinu Helmutova stříkačka založil na gymnáziu v roce 1984 jako recesistickou skupinu právě Robert Staniczek. Účastnila se různých středoškolských a vysokoškolských akcí. Po Rockfestu v roce 1988 začala intenzivně koncertovat, což pro některé členy bylo časově natolik náročné, že v roce 1990 došlo k zásadní personální obměně.

Debutovou desku Helmut a Hilda formace natočila ve studiu Propast, producentem byl Ondřej Soukup, vyšla v roce 1991. Druhou kolekci Z Vrány do vrány vydala v roce 1993. Po nucené několikaleté zdravotní pauze v roce 2000 kapela znovu ožila. V novodobé historii byl dalším zásadním rok 2005, kdy vydala album Hell Mute, po kterém následovalo úspěšné celorepublikové turné.

V květnu 2019 se v Brně uskutečnil festival Rock in Riviéra aneb nazpátek do devadesátek, sestavu pro tento večer doplnila mladá krev a to doslova. Na bicí hraje Honza Čuma, syn Aleše Čumy, a na kytaru Marek Frait, syn Berta Fraita. Kapela nabita novou energií se po tomto koncertě opět naplno rozběhla a nenechala se uspat ani nucenou covidovou uzávěrou.