ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11750 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Galerie Tančící dům vystavuje originální kostýmy ze StarDance

0 jsk 10.11.2023

Třpytivé, elegantní a propracované do posledního detailu, takové jsou taneční kostýmy jedné z nejsledovanějších televizních soutěží StarDance. Zářit nebudou tentokrát na parketu, ale v pražské Galerii Tančící dům na výstavě Šaty, které tančí.

Expozice, která potrvá od 10. listopadu do 25. února příštího roku, nabídne ve dvou patrech domu téměř šedesát oděvů slavných účinkujících včetně vybraných doplňků.

Módní návrháři i krejčí pro každou řadu vytvářejí kolem stovky unikátních šatů, takže dodnes jich po dvanácti řadách StarDance vzniklo přes tisíc. Vytvářet oděvy pro tanečnice a tanečníky je v celém oboru módy výzva. Šaty musí splňovat celou řadu často protichůdných požadavků. Měly by zvýraznit přirozený půvab i osobnost svého nositele a zároveň souznít se stylem a duchem hudby, na kterou páry právě tančí. Být moderní i nadčasové. Subtilní i robustní. Podtrhnout křivky postavy a současně poskytnout tanečníkům volnost v jejich často extrémním pohybu.

Tento nelehký úkol už splnili například návrháři Klára Nademlýnská, Taťána Kovaříková, Hana Kopecká nebo Roman Šolc. Originály z jejich dílny na výstavu zapůjčila kostymérna České televize.

Výstava ukáže téměř šedesát tanečních kostýmů, z toho osm šatů moderátorů Terezy Kostkové a Marka Ebena. Návštěvníci uvidí všechny vítězné šaty z jedenácti řad soutěže i doplňky jako rukavičky, šperky, boty i vlasové ozdoby. Kostýmy na výstavě doplní fotografie z přímých přenosů soutěže nebo audioboxy s ukázkami taneční hudby.

Přehlídka s názvem Šaty, které tančí, bude otevřena od 10. listopadu 2023 do 25. února 2024.

(foto: Roman Souček)