ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15786 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmový festival Finále Plzeň zahájí 22. dubna dokument Umanutá

0 Redakce 17.4.2012

Zvláštní uvedení dokumentu Umanutá o Drahomíře Vihanové v režii Miroslava Janka zahájí 22. dubna 25. ročník filmového festivalu českých filmů Finále Plzeň. Snímek se před festivalové publikum dostane krátce po dokončení střihu a postprodukčních pracích. Projekcí začne sedmidenní festivalový maratón přibližně 170 filmů a řady dalších doprovodných programů.

"Snímek bude pochopitelně vycházet ze životního příběhu a tvorby této svérázné a dle mého názoru nedoceněné autorky, ale místo životopisného a filmografického informování se bude snažit o hlubší výpověď," uvedl Miroslav Janek k portrétu Drahomíry Vihanové. Její celovečerní prvotina skončila v trezoru a režisérka se tak etablovala především jako jedinečná dokumentaristka a pedagožka na FAMU, na níž vzpomínají celé generace našich tvůrců z oblasti hraného i dokumentárního filmu.

Projekt Umanutá má svůj počátek v létě 2010, kdy režisérka Daniela Gébová zorganizovala několikadenní předtáčku k filmu o Drahomíře Vihanové na její chalupě v Orlických horách. "Já jsem se zapojil v roli kameramana. V lednu 2011 mi Daniela oznámila, že odjíždí na dlouhou dobu do Austrálie a nabídla mi, přesněji řečeno vybídla mě k tomu, abych tento projekt převzal, pokračoval v něm a dokončil ho. Této pobídky jsem se s chutí chopil," podotkl ke vzniku filmu Miroslav Janek.

Festival dále nabídne retrospektivu režiséra Martina Šulíka, kompletní seriál Terapie, společné rané filmy Jana Hřebejka a Petra Zelenky z FAMU, venkovní projekce filmů s motivem šílenství, Dlouhou noc krátkých filmů, přednášku Tomáše Sedláčka o vztahu filmu, filosofie a ekonomie touhy, talkshow Milana Šteindlera a Tomáše Vorla, besedu s celým hereckým rodem Trojanů, výstavu výtvarníka Theodora Pištěka a jiné.

rwi