ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20253 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Ztraceni v Mnichově jde do boje o Oscary

0 jsk 16.9.2016

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozhodla svým hlasováním o českém kandidátovi na Oscary v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Akademici vybírali ze 49 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků a dohodli se, že film Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky, který získal dva České lvy, bude reprezentovat českou kinematografii na 89. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd.

Hlasování, ve kterém akademici vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, probíhalo od 1. do 14. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Ztraceni v Mnichově umístily filmy Rodinný film, Učitelka, Já, Olga Hepnarová a Nikdy nejsme sami.

Film Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky, který akademici doporučili do kategorie nejlepší zahraniční cizojazyčný snímek, se dotýká významného dějinného tématu Mnichovské dohody, kombinuje realitu a fikci, často až na hranici absurdity. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.

„Petr Zelenka natočil neotřelý, vtipný a chytrý film. Film v loňském roce získal dvě ceny Český lev. Svým tématem a originálním zpracováním velice dobře rezonuje i se zahraničním publikem. Vzbudil mimořádný ohlas např. na BFI London Film Festivalu a dostal se do užšího výběru filmů na European Film Awards,“ řekl producent filmu David Ondříček.

Ceny americké Akademie filmového umění a věd Oscar jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oblasti filmu. Nominace na Oscary budou vyhlášeny 24. ledna 2017 a slavnostní ceremoniál proběhne 26. února 2017 v Los Angeles.