ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13229 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Zázrak získal hlavní cenu na festivalu Arras Film Festival

0 Richard Winter 20.11.2013

Film Juraja Lehotského Zázrak získal hlavní cenu Zlatý Atlas na mezinárodním festivalu Arras Film Festival. Cena je spojena s finanční odměnou 12 000 Euro na distribuci filmu ve Francii. Film byl uveden v soutěžní sekci mezinárodních filmů International Competition. Arras Film Festival je festivalem zaměřeným na objevování nových talentů, které taky podporuje v jejich následné tvorbě i díky pitchingu  Arras Days.

Film již získal zvláštní uznání poroty v rámci soutěže Na východ od západu na 48. ročníku MFF v Karlových Varech a cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli na 23. MFF Cottbus. Zázrak bude do konce roku uveden ještě na festivalu Muces ve španělské Segovii, v soutěžní sekci festivalu Camerimage v Polsku a na Tallin Black Nights FF v Estonsku.

Režiséra Juraje Lehotského inspiroval k natočení sociálně laděného snímku osud konkrétní dívky, kterou potkal. Jak říká, cílem bylo „vidět její život takový, jaký je. Patnáctiletá Ela se po řadě konfliktů s matkou dostává do nápravného zařízení. Dívky, které je obývají, mají za sebou často trudnější zkušenosti než řada dospělých. Drogy, prostituce, útěky z domova, záškoláctví. Před příchodem do polepšovny měla Ela vztah se třicetiletým Robym, do něhož je stále hluboce zamilovaná. Představuje si s ním společnou budoucnost, pro jejíž naplnění je odhodlána udělat téměř cokoli.

Na pravdivosti snímku dodává zejména zcela přirozený projev Michaely Bendulové, představitelky Ely, kterou režisér objevil po téměř dvouletém hledání v jednom nápravném zařízení.

Producenty filmu Zázrak jsou Marko Škop a Ján Meliš zo slovenskej spoločnosti Artileria a Petr Oukropec a Pavel Strnad ze společnosti Negativ, snímek vznikl v koprodukci České televize. V ČR je film distribuován společností Aerofilms.