ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5759 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Gympl je na YouTube zdarma! A legálně!

0 Redakce 25.5.2015

Režisér a producent Tomáš Vorel přistoupil k revolučnímu kroku, když svůj nejnavštěvovanější film Gympl jako první český celovečerní snímek umístil před pár dny zcela zdarma a v nejvyšší HD kvalitě na internet, a to na veřejný kanál YouTube. Je to odpověď na ilegální umísťování Gymplu na úložiště a kanály, které nabízejí ukradený film v nepřijatelné technické kvalitě.

Kultovní Gympl vidělo v kinech přes 500 tisíc diváků a k tomu byl vyhlášen dokonce nejvíce legálně stahovaným českým filmem roku 2007. Přestože od premiéry filmu uběhlo osm let, tak tento příběh o studentech, učitelích, rodičích a graffiti v hlavních rolích s Tomášem Vorlem jr. a Jiřím Mádlem zhlédlo na internetu desetitisíce nových diváků a přibývají další. Film je k vidění zde:

„Gympl jsem zvolil proto, že je to legálně i nelegálně nejvíce stahovaný český film na internetu. Nejde jen o pirátská úložiště, letos vznikly desítky portálů, které se tváří legálně, ale přitom nabízejí české filmy ukradené, bez licence a v mizerné kvalitě,“ říká Tomáš Vorel. Kanál YouTube si podle svých slov vybral proto, že v něm spatřuje jediný seriózní nadnárodní portál, který ctí autorský zákon a umožňuje tvůrcům a producentům, aby jejich ukradené filmy byly okamžitě identifikovány a smazány. „Kdyby se v tomto ohledu všichni chovali jako YouTube, nepotřebujeme protipirátské unie, právníky, pokutování a zavírání pirátů, což je nekonečný a často marný boj,“ dodává Vorel. V postupném legálním zveřejňováním filmů v nejvyšší kvalitě na internetu vidí i finanční smysl: “Pokud bude Gympl legálně zdarma na internetu nadále takto úspěšně fungovat, zpřístupním tímto způsobem všechny své filmy. Legální umístění filmů na internetu v technicky dokonalé kvalitě, a to dokonce i v 4K, a s tím spojené příjmy z reklamy vnímán jako vznik významného distribučního kanálu celovečerních filmů,“ uzavírá Vorel.

V současné době chystá Tomáš Vorel svůj jedenáctý celovečerní film s pracovním názvem Istalatér z Tuchlovic, křehnou komedii o muži, který všem všechno opraví, ale svůj život spravit nedokáže, začne natáčet ještě letos. Hlavní mužskou roli svěřil Jakubovi Kohákovi, hlavní ženskou roli ztvární Eva Holubová. Pro Koháka to bude vůbec první hlavní role v celovečerním filmu, premiéra filmu je plánovaná na rok 2016.

Letos uplyne přesně 25 let od premiéry dalšího Vorlova kultovního filmu s názvem Kouř. Režisér a producent, který při natáčení a postprodukci svých filmů využíval vždy nejnovější technologie, brzy potěší své fanoušky digitalizovanou verzí Kouře, která by měla vzniknout ve spolupráci s Národním filmových archivem. Za čtvrt století Vorel natočil několik studentských filmů, debutoval těsně před rokem 1989 celovečerním a dodnes ceněným filmem Pražská pětka, následoval Kouř, Kamenný most, dále natočil snímky Cesta z města, Z města cesta, Skřítek, Gympl, Ulovit miliardáře, Cesta do lesa a volné pokračovaní Gymplu s názvem Vejška.