ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10996 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Elvis je podařeným životopisem hudební hvězdy

0 jsk 27.6.2022

Do kin vstoupil americký životopisný film Elvis. Příběh legendárního hudebníka si vysloužil neuvěřitelně dlouhý, více než desetiminutový, aplaus na filmovém festivalu ve francouzských Cannes a doprovází ho pověst vytříbeného díla s fantastickými hereckými výkony. Režisér Baz Luhrmann, tvůrce filmů Moulin Rouge či Velký Gatsby, dovolil publiku nahlédnout do zákulisí života krále rokenrolu Elvise Presleyho, zejména do vztahu s jeho záhadným manažerem, plukovníkem Tomem Parkerem.

Jejich spolupráce trvala více než dvacet let. Presley se díky ní dostal na vrchol slávy a navždy změnil podobu populární hudby. Klíčovou osobou na této cestě však byla také žena jeho života a pozdější manželka Priscilla.

„Věděl jsem, že ten film nenatočím, pokud nebudu mít naprosto dokonalé obsazení. Proto jsme hledali herce se schopností zreprodukovat přirozený pohyb a pěvecké kvality, ale i vnitřní zranitelnost této nepřekonatelné hvězdy,“ vzpomíná režisér Luhrmann na začátky tvorby filmu.

O herci Austinu Butlerovi se doslechl díky jeho oceňovaným divadelním výkonům a rozhodl se dát mu šanci. „Po rozsáhlých zkouškách, hereckých i hudebních, mi bylo naprosto jasné, že jsem našel někoho, kdo dokáže ztělesnit ducha nejikoničtější hudební osobnosti světa,“ prozradil.

„Mě na této ikoně vždy fascinovalo, že to byl v první řadě člověk. Elvis byl prvním svého druhu, v jistém smyslu chlapec, jenž přijde z ničeho a stane se nejslavnějším člověkem planety. To je americký sen,“ říká Austin Butler.

Vzpomíná však, že jeho obsazování americký sen vůbec nepřipomínalo. Když měl ukázat, co v něm je, podle vlastních slov cítil, že selhal: „Podělal jsem to. Měl jsem připravené tři písně, ale režisér je na poslední chvíli změnil, tak jsem musel zpívat jiné písně, které jsem připravené neměl. Teď, když už Baze znám, jsem si jist, že to byla zkouška, aby viděl, jak si poradím pod tlakem. Ale v té době jsem měl pocit, že jsem to podělal na plné čáře.“

Přestože film nese jméno zpěváka, vypráví i příběh jeho manažera, plukovníka Toma Parkera, osobité postavy, která je jakýmsi průvodcem celým dějem. Do role muže, který učinil z Presleyho hvězdu nebývalých rozměrů, obsadil Luhrmann Toma Hankse.

Ten o své roli říká: „Byl to génius i darebák. Byl to velmi disciplinovaný, mazaný a bystrý obchodník, zároveň držgrešle i průkopník velkého showbyznysu, jaký do dob Elvise Presleyho neexistoval. Okamžitě mu bylo jasné, že Elvis je jedinečný umělec, viděl jeho ohromný potenciál a uvědomil si, že pokud na něm nevydělá spoustu peněz on, podaří se to někomu jinému.“

Priscillu, Presleyho osudovou lásku, si zahrála herečka Olivie DeJonge. Ta Priscillinu pozici v Elvisově životě vidí jasně: „Ve filmu, a myslím si, že i v reálném životě, byla pro Elvise pověstným domovem, takovým tím kolektivním dechem, který potřebujete, abyste vyvážili život, šílenou jízdu.“