ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5453 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na festivalu v Cannes dominoval turecký film

0 jsk 26.5.2014

Turecký režisér Nuri Bilge Ceylan získal na 67. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. Jeho dílo se jmenuje Zimní spánek (Kis uykusu) a je o herci v důchodu, který vede hotel v odlehlé oblasti.

Zimní spánek byl jedním z osmnácti snímků, které se ucházely o letošní Zlatou palmu. Ta je jednou z vůbec nejprestižnějších cen udělovaných celosvětově za filmové umění. Zimní spánek je navíc od roku 1982 prvním tureckým filmem, který cenu obdržel. V uvedeném roce ji dostal režisér Yilmaz Güney za film Yol (Cesta), jenž zobrazoval krajinu po vojenském převratu z roku 1980. Bylo to nicméně paradoxní ocenění. Güney si v té době odpykával trest odnětí svobody za vraždu soudce a film v podstatě režíroval jeho tehdejší asistent Serif Goren.

Letošní vítězný Zimní spánek vychází ze tří povídek ruského spisovatele Antona Pavloviče Čechova. Děj je zasazen do malebného kraje Kapadocie uprostřed tureckého regionu Anatolie, kde jsou domy vytesané do velkých bílých skal ve tvaru hub.

Snímek Zimní spánek trvá přes tři hodiny a představuje Ceylanův pátý pokus o získání nejvyšších ocenění v Cannes.

Film La Meraviglie (Zázraky) italské režisérky Alice Rohrwacherové získal ve francouzském letovisku druhou nejvýznamnější cenu – Velkou cenu poroty, a to za vyzrálý příběh zasazený na toskánský venkov, kde se rodina pokouší žít nekonvenčně a vydělat si výrobou medu.

Snímek kanadského režiséra Xaviera Dolana Máma (Mommy) se podělil o třetí nejvýznamnější cenu – Cenu poroty, s filmem Adieu au Langage (Sbohem jazyku) francouzského režiséra Jeana-Luca Godarda.

Americký režisér Bennett Miller (jinak tvůrce úspěšného filmu Capote) dostal cenu za nejlepší režii díky psychologickém dramatu Foxcatcher, jenž vypráví o šampionovi v zápasu. Film vychází ze životopisu olympijského vítěze Marka Schulze.

Britský herec Timothy Spall si pak v Cannes vysloužil cenu pro nejlepšího herce za ztvárnění britského malíře JMW Turnera ve filmu režiséra Mikea Leigha Mr. Turner. Julianne Mooreovou na v neděli ukončeném festivalu vyhlásili nejlepší herečkou za roli hysterické ženy ve snímku Maps to the Stars (Mapy ke hvězdám) režiséra Davida Cronenberga.

Film Leviathan ruského tvůrce Andreje Zvjaginceva dostal cenu za nejlepší scénář.

Tagy: , ,