ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8460 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Fair Play je film o pokažené morálce ve sportu

0 jsk 6.3.2014

Právě dnes se do kin dostává nový film Fair Play. Na ploše sto minut se v něm režisérka Andrea Sedláčková zabývá problémem, o kterém jsme v osmdesátých letech všichni, kteří jsme v té době žili, věděli, nicméně jsme o něm nechtěli diskutovat ani hovořit. Ta věc ale měla své oběti. Byli to vesměs mladí lidé, sportovci, kteří se stali nástrojem touhy po úspěchu zdejší vládnoucí třídy.

Režisérka Sedláčková se nechala inspirovat skutečnými událostmi. Když si před několika lety přečetla článek o tom, že se objevily tajné materiály ministerstva vnitra o státem organizovaném dopinku československých sportovců, začala pátrat. Postupně se setkala s několika aktéry dopingu, ať už to byli sportovci, trenéři nebo lékaři. Všem musela slíbit, že zůstanou v anonymitě.

„Dostal se ke mně případ vrcholové atletky, které její trenér bez jejího vědomí píchal anabolické steroidy. Tvrdil, že jde o vitamíny. To pro mě byla zásadní informace,“ uvedla režisérka.

Film se odehrává v osmdesátých letech v tehdejším Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdosová) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák).

Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně.

Téma zaujalo i zpěváka Mekyho Žbirku a jeho anglického hudebního producenta Roba Casse. Nahráli spolu v londýnském studiu Abbey Road titulní píseň. Podle něj však film není jen o dopinku. „Je o dívce, která je k něčemu tlačená. Ona si ale stojí za svým. Je to film o životě, který žijeme,“ řekl.

Ve filmu hraje velkou roli atletická příprava. Hlavní představitelky běžkyň, herečka maďarského původu Bárdosová a Eva Josefíková, musely projít náročnou přípravou. „Při konkurzu jsme herečky posílali k trenérovi, který rozhodoval o tom, zda mají sportovní předpoklady,“ řekla ještě Sedláčková.

Tagy: ,