ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28672 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Experimentální prostor Roxy/NoD v Praze nabídl Blázinec

0 Redakce 20.4.2011

Premiéru hudebně-dramatického projektu hudebníka Jana Lstibůrka a textaře Robina Krále s názvem Blázinec nabídl 18. dubna experimentální prostor Roxy/NoD v Praze. Pod režijním vedením Anny Polívkové tvůrci beznadějně vyprodanému sálu předložili hru s případným podtitulem "šílená orchestrální revue se zpěvy a tancem". V rolích zpívajících psychicky narušených jedinců se představili například Jakub Xavier Baro, Josef Kristián Mejstřík, Petra Páchová, Vanda Šípová nebo Petr Pazour. Stejně jako tanečníci a dvanáctičlenný orchestr si na konci vysloužili velké ovace.
Další představení projektu Blázinec se v Roxy uskuteční 14. června.

Za hudební stránkou Blázince stojí baskytarista skupiny Toxique Jan Lstibůrek. Hra překvapila nejen šíří hudebních stylů od opery přes rock až po country, ale i tím, že část herců seděla v hledišti, takže divák netušil, zda náhodou jeho soused nezačne najednou zpívat.

Představení podle tvůrců nechce zesměšňovat blázny, spíše se pokouší bláznovství detabuizovat a otevřeně ukazovat jeho barevnost, bohatost i temná zákoutí. Pozornost autorů se zaměřila na obsedantně kompulsivní poruchu, klaustrofobii, bulimii, maniodepresi, ale i narcistní poruchu osobnosti, pedofilii nebo autismus.
"Všechny skladby spojuje téma strachu," podotkla herečka a režisérka Anna Polívková.

rwi