ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14559 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Elia Cmíral dobyl Hollywood. Česká televize o něm natočila dokument

0 Richard Winter 9.12.2014

Životní osudy českého emigranta, hudebního skladatele Elii Cmírala, mapuje dokument Petra Kaňky natočený v brněnském studiu České televize. Film o umělci, který svoji hudební kariéru spojil s filmovou tvorbou, odvysílá ČT art ve středu 10. prosince.

Jeho hudba doprovází řadu hollywoodských filmů. Spolupracuje s mnoha světovými producenty a režiséry. S jeho tvorbou se setkáváme ve filmech s hvězdami jako Robert de Niro, Jean Reno či John Travolta. V roce 2010 kývl Elia Cmíral na nabídku Juraje Herze a složil hudbu k Habermannovu mlýnu.

Kulturní dokument s obyčejným názvem Elia Cmíral – Part 1 odráží neobyčejné životní osudy skladatele v konfrontaci dvou odlišných světů. Prvním z nich je minulost spjatá s tehdejším Československem, tím druhým pak život po usazení se v USA. Příběh zároveň vypráví o cestě životem a jejím osobitém hledání. Na tvůrčích počinech se prolíná otázka lidské píle a talentu s životními sny.

“Elia mě zaujal. Především opravdovostí přístupu ke kreaci, otevřeností, houževnatostí a těžko definovatelným šarmem,“ uvedl po návratu z natáčení v USA scenárista a režisér Petr Kaňka. Hudební kariéru skladatele sledovali tvůrci filmu prostřednictvím výpovědí amerických filmových producentů. „Podařilo se nám natočit rozhovory klíčových osobností, které stály za úspěchem Cmírala v Hollywoodu,“ uvádí dramaturg České televize Martin Polák a upřesňuje: „Například skladatele filmové hudby Christophera Younga, filmového producenta Franka Mancuso mladšího či hudebního producenta Michaela Sandovala.“

Moravský rodák Elia Cmíral vystudoval Pražskou konzervatoř, v 80. letech působil ve Švédsku, později se přestěhoval do USA. Prvním americkým snímkem, ke kterému složil hudbu, je film Apartmá nula s Colinem Firthem. V roce 1998 vyhrál Movieline Young Hollywood Award za nejlepší soundtrack. Podílel se na úspěšném snímku Ronin Johna Frankenheimera, skládal pro Bojiště Země s Johnem Travoltou a mnoho dalších snímků, především hororů a thrillerů. Je také jedním z pětadvaceti skladatelů, kteří složili Symphony of Hope, na pomoc obyvatelům Haiti po ničivém zemětřesení.