ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7974 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Elán dělá z fanoušků piráty a chystá se koncertovat s dechy

0 jsk 7.4.2014

Skupina Elán chystá nové album. Ještě předtím, než je vydá – a termín je prý ve hvězdách, hodlá zveřejňovat některé písničky jednotlivě. V pětatřicátém roce své existence tedy nastupuje moderní cestu komunikace umělce s fanoušky. Singly budou k dispozici na internetu a Elán tak dělá ze svých příznivců tak trochu piráty.

„Přestože nejsme v kapele zastánci nových technologií, uvědomujeme si, že naši mladší fanoušci si už cédéčka skoro vůbec nekupují. Rozhodli jsme se jim tedy vyjít vstříc a nový materiál dáme k dispozici ke stažení zdarma. Situace s autorskými právy je nesnesitelná. O všechny peníze za nahrávky nás víceméně okrádají piráti, tak chceme ukázat, že je máme na háku a rovnou jim to darujeme,“ vysvětlil konání skupiny zpěvák a baskytarista Jožo Ráž.

První písnička, která je již od soboty na internetu k dispozici, se jmenuje Živých nás nedostanú.  Zveřejněna byla na oficiálním profilu kapely na službě SoundCloud, kde si píseň lze zdarma stáhnout. Kromě toho skupina singl nahrála i na Youtube . „Jde opravdu o horkou novinku, která vyšla ze studia Jana Baláže ve středu nad ránem po finální mixáži,“ doplnil pro zajímavost Ráž.

Profesionální dráha skupiny Elán začala vystoupením na Bratislavské lyře v roce 1979. V té době kapela koncertovala s dechovou sekcí, což pramenilo z lásky jejích členů k americké formaci Chicago. V letošním roce se Elán k této vášni opět přihlásí. Stejně jako loni skupina Kabát, na podzim vyrazí Elán k sérii koncertů, na které jej bude provázet dechová sekce.

„Ještě nemáme přesně vybrané písničky, které bude hrát, to se teprve rodí. Každopádně se na to moc těšíme, bude zajímavé připravovat písním nové aranže a pak je takto představit našim fanouškům,“ tvrdí klávesista a zpěvák Vašo Patejdl.

Vstupenky na trojici českých halových koncertů v Brně (17. 10. – Kajot Arena), Praze (22. 10. – Tipsport Arena) a Ostravě (24. 10. – ČEZ Arena) jsou již k dostání. „Pro velký zájem o vystoupení jsme nově přidali i Bratislavu,“ říká manažer kapely Michal Čimera. „Každopádně oproti předchozímu turné nebereme kytaristu Henryho Tótha,“ dodává.

Všechny letošní aktivity Elánu bude s kamerou zaznamenávat režisér Jan Gogola ml., který se kolem formace pohybuje už čtvrtým rokem. Sbírá materiál pro svůj dokument o Jožo Rážovi s pracovním názvem Elán života a smrti.

„Natáčím lídra nejpopulárnější československé kapely v šatnách i na pódiu, ale také na jevištích života. Od výstavy Slovanské epopeje přes soukromé oslavy, modlitbu v kanceláři nebo meditaci v baru,“ popisuje režisér. „Dokument ukazuje naše vzájemné otevřené a rovněž kritické přátelství, kdy se situace souznění prolínají i s momenty konfliktními.“

Skupina Elán vznikla v roce 1968. Vydala třináct studiových alb, pět anglických alb i řadu kompilací, za jejichž prodeje získala pětadvacet platinových desek. Pilířem kapely jsou Jožo Ráž (zpěv, baskytara), Ján Baláž (zpěv, kytara) a Vašo Patejdl (klávesy, zpěv), kteří společně skládají písně. V současnosti s nimi skupinu tvoří Peter Farmbauer (kytara, zpěv), Ľubo Horňák (klávesy) a Boris Brna (bicí).

Elán – Živých nás nedostanú:

Tagy: