ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5289 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument Rok konopí má premiéru

0 Redakce 12.4.2012

Strastiplnou pouť pacientů, výrobců léků na bázi konopí, přístup léčitelů, vědců a aktivistů v konfrontaci s postojem zákonodárců sleduje nový celovečerní dokumentární film Rok konopí/Year of Mari©huana režiséra Petra Slabého. Snímek vstoupí do tuzemské kinodistribuce 19. dubna. Po předpremiéře na festivalu Academia Film Olomouc 18. dubna zamíří po pražské premiéře do kin v různých koutech republiky. Řadu projekcí doprovodí i diskuse s tvůrci a aktéry snímku.

Devadesátiminutový film Rok konopí je protkán úvahami o lidských právech, svobodě jednotlivce a jeho určení ve společnosti, která trestá prokazatelně nekomerční produkci konopí, přestože tvrdé drogy lze bez obtíží sehnat téměř na každém rohu většího města. Na plátně se divákům postupně skládá mozaika názorů, životních příběhů, faktů a mýtů a je zcela na nich, jaký názor si vytvoří. Pro film se podařilo získat ke spolupráci čtyři pacienty trpící rakovinou a roztroušenou sklerózou. Dokumentaristé v čele s režisérem Petrem Slabým a kameramanem Jaromírem Kačerem časosběrným způsobem zaznamenávali v letech 2010 až 2012 jejich cestu od opuštění klasické léčby až po užívání konopí. Ve filmu vystupuje například onkologická pacientka Eva Šarounová, pro níž znamenalo konopí poslední možnost záchrany života.

Další důležitou postavou dokumentárního snímku je psychoterapeut a zakladatel společnosti Konopí je lék Dušan Dvořák, který se rozhodl zkoumat léčebné účinky konopí již v roce 2000. Snímek mimo jiné zachycuje i proces, ve kterém je Dvořák souzen za pěstování konopí právě pro léčebné účely. V březnu tohoto roku jej prostějovští policisté obvinili potřetí ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s psychotropními látkami a jedy. Rok konopí oproti tomu zachycuje současnou situaci v Izraeli, kde jsou konopné výrobky poskytovány pacientům na základě licence zdarma. Filmový štáb navštívil i odborníky zabývající se možnostmi výzkumu a aplikace konopí v České republice.

rwi