ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5431 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument o zpěváku Cobainovi měl mezinárodní premiéru na Berlinale

0 Richard Winter 9.2.2015

Na filmovém festivalu Berlinale měl o víkednu mezinárodní premiéru syrový dokument o Kurtu Cobainovi, předčasně zemřelém frontmanovi americké grungeové skupiny Nirvana. Stopětatřicetiminutový snímek Cobain: Montage of Heck nabízí nový pohled na umělce, jenž si na vrcholu slávy vzal ve svých 27 letech život, Součástí filmu z produkce HBO jsou dosud nezveřejněná videa, audionahrávky, deníkové zápisky a kresby, prokládané ukázkami z rozhovorů a koncertů.

Cobainova rodina umožnila podle režiséra i scénáristy snímku Bretta Morgena filmařům neomezený přístup ke Cobainovu archivu. “Nikdo nechtěl nic vystřihnout, nikdo nevolal po změně, což je nevídané, když jde o takovou ikonu,” uvedl Morgen.

Název filmu, jehož koproducentkou byla Cobainova dcera Frances Beanová, odkazuje na muzikantovu kazetu s kompilací slavných písniček. Sobotní premiéry se zúčastnila i vdova po Cobainovi, americká zpěvačka Courtney Love.

Film například ukazuje Cobaina jak sfoukává svíčky na narozeninovém dortu a pózuje s dětskou kytarou. Cobainovi rodiče svého syna popisují jako andílka, ale zároveň malého divocha, jehož přílišnou aktivitu museli usměrňovat s pomocí léku na hyperaktivitu. Video pak ukazuje zpěváka jako zasmušilého mladíka. Jeho vlastní hlas přitom vypráví, jak mu marihuana a punková muzika pomohly překonat hluboký pocit osamění.

Polovina snímku je pohledem do Cobainova života s Courtney Love. Režisér ukazuje hudebníka na posteli, jak zpívá hit kapely Beatles And I Love Her. V jedné ze sekvencí se muzikanta ptá novinář z časopisu Rolling Stone, co myslel názvem své skladby z roku 1994 I Hate Myself and Want to Die (Nenávidím se a chci umřít). Odpovědí mu byl jen smích. V dubnu 1994 spáchal Cobain, těžce závislý na heroinu, sebevraždu. “Chtěl jsem udělat film, který oslavuje jeho život, ne smrt,” zdůrazňuje režisér Morgen.