ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14446 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin jde Hřebejkův film Líbánky. Jeho motivem je lidská paměť

0 jsk 21.8.2013

Ve čtvrtek vstoupí do českých kin nový film režiséra Jana Hřebejka Líbánky. Již nyní se přitom může pyšnit třemi neoddiskutovatelnými úspěchy. Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal Cenu za režii a brzy se objeví na filmových festivalech v kanadském Torontu a jihokorejském Pusanu. Uvedení na obou těchto filmových svátcích je považováno za prestižní věc.

Tvůrci označují snímek za závěrečný díl trilogie zahájené Kawasakiho růži (2009) a rozvinuté ve snímku Nevinnost (2011). Ukazuje se však, že je to jen malá nápověda pro diváky, kteří potřebují před vstupem do kina vodítko k tomu, jak snímek uchopit. Ostatně Hřebejk to následně potvrdil, když řekl: „Mluvili jsme o tom proto, aby diváci věděli, co mohou čekat.“

Příběh Líbánek se odehrává během dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta Tereza (Anna Geislerová) a ženich Radim (Stanislav Majer) už sice prošli partnerskými vztahy a odnesli si z nich několik mírných i hlubších ran, jsou nicméně odhodláni zkusit to v manželském svazku, a jsou nadto přesvědčeni, že to tentokrát jistě vyjde.

Vše tomu ostatně nasvědčuje, láska je mezi nimi veliká, spokojenost obou je viditelná. Vše se ale začne měnit v okamžiku, kdy se na hostině objeví nezvaný host Jan Benda (Jiří Černý). Rychlejší spád začnou věci mít, když si získá náklonnost mnoha přítomných svatebních hostů. Otázkou je, co je zač a proč na svatbu přišel.

Podle Hřebejka je snímek cenný v tom, že jeho zápletka není zvláštní. Pokud to bylo možné, natáčel ho chronologicky, což jeho hercům vyhovovalo. „Točili jsme digitálně a nemuseli se starat o množství spotřebovaného materiálu. Už to, že mohu natočit i zkoušku a dělat dlouhé záběry, bylo báječné. Změnilo to náš způsob práce,“ přiznal Hřebejk.

Osvědčený tandem

Líbánky jsou pokračováním dlouholeté spolupráce scenáristicko-režisérského tandemu Petr Jarchovský a Jan Hřebejk. „Nepočítám to přesně, ale řekl bych, že je to taková dvanáctá třináctá spolupráce,“ řekl Jarchovský. „Líbánky jsou pokus o žánr psychologického thrilleru. Příběh se odehrává v průběhu tří dnů, což by docela zajímavý scénáristický úkol. Jeho motivem je téma lidské paměti. Jde o to, jakým způsobem se naše paměť chová, a jak jsme schopní některé věci zapomínat.“

Natáčet se začalo loni v srpnu a pokračovalo se rovnou i v září. Točilo se převážně v Jihočeském kraji, hlavně v okolí Třeboně. Kolem usedlosti poblíž Stříbřece se odehrává většina příběhu. Poslední čtyři natáčecí dny proběhly v Liberci v okolí kostela sv. Antonína.

Hlavní ženskou roli ztvárnila Aňa Geislerová. Hraje ženu, která se ve svůj svatební den musí vyrovnat se situací, která může ovlivnit její začínající manželství na celý život.

„Scénář jsem poprvé četla v noci sama doma. Mým prvním pocitem bylo určité napětí a vměšování, jako kdyby mě někdo obtěžoval. Cítila jsem se v ohrožení. Z hlavní hrdinky jsem zpočátku nebyla příliš nadšená, spíše se mi líbila její sestra, která je taková od podlahy. Nakonec jsem si tam ale pro sebe to téma našla,“ řekla herečka.

Film byl uveden již na festivalu v Karlových Varech a ohlasy na něj nebyly a nejsou jednoznačné. Kritiky jsou zdrženlivé nebo vlídné, hodnocení diváků na serveru csfd.cz je 65%.

Následující dny ukážou víc. Hřebejk je už přitom o krok dál, pracuje na dalším díle. Ještě před distribuční premiérou filmu začal natáčet pro HBO třináctidílný seriál V objetí. Drama ze současnosti vychází z izraelského formátu When Shall We Kiss.

Natáčení, které využívá vizuálně vděčná prostředí české metropole, je naplánováno na 68 dnů. Poslední klapka má padnout v listopadu.