ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27705 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dny evropského filmu uvedou přes 40 filmů

0 Redakce 29.3.2012

Přes čtyři desítky snímků z více než 25 zemí uvedou Dny evropského filmu, jejichž 19. ročník se uskuteční od 12. do 19. dubna v pražských kinech Světozor a Lucerna. Od 20. dubna pokračuje festival v Brně. Přehlídku zahájí dánsko-český snímek Královská aféra, který získal dva Stříbrné medvědy na Berlinale. Ozvěny Dnů evropského filmu se na přelomu dubna a května uskuteční v Boskovicích, Uherském Hradišti, Jablonci nad Nisou, Veselí nad Moravou a v Ostravě.

Film Královská aféra uvede oceněný herec Mikkel Boe Fölsgaard a producent Peter Aalbaek Jensen ze společnosti Zentropa. Další hlavní roli vytvořil Mads Mikkelsen, známý z bondovky Casino Royale.

Pražskou část zakončí Koriolanus – moderní adaptace Shakespearovy hry, která je režijním debutem herce Ralpha Fiennese. Obsadil do ní například Vanessu Redgraveovou a Briana Coxe.

Sekce Národní liga představí aktuální nebo loňské favority jednotlivých zemí ucházející se o nominaci na Oscara. Bude mezi nimi rakouský snímek Dýchat o mladíkovi a jeho cestě z vězení zpět do společnosti. Debut herce Karla Markovicse (Komisař Rex) si odnesl ceny z festivalů v Kyjevě, Curychu i ocenění Label Europa Cinemas z festivalu v Cannes.

Sekce K věci je věnována Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Zahajovacím snímkem sekce bude film Italsky snadno a rychle se signorou Enricou. Hlavní roli romantické komedie ztvárnila Claudia Cardinalová.

Další ze sekcí představí evropské hudební filmy a dokumenty, nabídnou výběr filmů soutěžících o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Prize a uvedou to nejzajímavější z evropských kinematografií. Novinkou bude kolekce snímků podpořených evropským programem MEDIA, který existuje deset let. Budou mezi nimi Kurz negativního myšlení, Trio z Belleville, Turínský kůň a Valčík s Bašírem.

rwi