ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6545 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo Rokoko připravuje hru Sebevrah

0 Redakce 25.5.2012

Černou komedii Sebevrah z roku 1928 od ruského dramatika Nikolaje Erdmana, scenáristy kultovní pohádky Mrazík a animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!, připravuje v Divadle Rokoko režisér Ondřej Zajíc. Premiéra hry o tom, jak se z outsidera stát celebritou, bude 16. června. Dílo Nikolaje Erdmana tvoří v ruské literatuře přímou spojnici mezi gogolovským satirickým dramatem a absurdním divadlem.

V titulní roli se představí Jiří Hána, dále diváci uvidí te Mášu Málkovou, Lenku Termerovou, Pavla Juřicu, Jana Vlasáka nebo Jana Szymika, Stanislava Lehkého, Radima Kalvodu, Lucii Roznětínskou a nové členy souboru Roberta Hájka nebo Zbigniewa Kalinu. 

Hlavní hrdina Podsekalnikov je "lůzr", který se paradoxně může proslavit svou smrtí. "Podsekalnikov je nezaměstnaný muž, frustrovaný tím, že ho živí jeho žena. V době, kdy je hodnota člověka poměřována jeho výkonností, a kdy má jen takovou cenu, jaká se dá vyčíslit na trhu práce, je bezcennou komoditou. Jeho milující bližní, sousedi z pavlače, usoudí, že by měl tuto bezcennou komoditu alespoň nějak zhodnotit, ukončit trápení své rodiny i svoje, a zabít se. Ovšem zabít se za nějakou krásnou politickou ideu. Poté, co podnikavě zveřejní záměr nadějného sebevraha, vylezou z nejrůznějších děr existence, které mají k dispozici nějakou úžasnou ideu, vhodnou k tomu, aby pro ni někdo zemřel, pokud to bude někdo jiný než oni sami," říká ke hře dramaturgyně Věra Mašková.

Tato černá komedie plná vtipných gagů a bláznivých situací byla v české premiéře uvedena až v 80. letech v Satirickém divadle Brno (říjen 1987), poté se objevila v březnu 1988 ve Studiu Ypsilon v režii Jana Schmida s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. V roce 2009 překvapilo nové, kontroverzní pojetí Pavla Kheka a Petra Mikesky v Městském divadle Mladá Boleslav.

rwi